Hledat

Ubytování

Moravskoslezský kraj: dovolená od Jeseníků po Beskydy

Moravskoslezský kraj je jako barevné puzzle, v němž vás překvapí každý kousek, který najdete. Můžete tu shlížet ze zelených vrcholků Beskyd či Jeseníků, projít se ulicemi 6 statutárních měst nebo se zajet vykoupat na jednu z několika přehrad (např. Šance, Kružberk, Slezská Harta). V kraji se nachází také spousta hradů a zámků a jeho lesy jsou doslova protkány značenými turistickými stezkami. Navíc to odsud máte doslova jen pár kroků do sousedního Polska nebo na Slovensko. Tam se dá vyrazit na malý jednodenní výlet,  nebo to můžete otočit na dva tři dny ke břehům polského Baltského moře, kam se dostanete v pohodě za pár hodin přímým vlakem z Ostravy.

Objevte poklidné kouzlo horských stezek i dřevěné srdce Beskyd

V Beskydech leží spousta oblíbených turistických cílů. Kromě Lysé hory (1323 m. n. m., nejvyšší hora na české straně) můžete vystoupat na další vrcholy, třeba na Smrk, Kněhyni nebo Radhošť se známým sedlem Pustevny, kde stojí řada lidových dřevěných staveb z 19. století. Kdysi v nich bydleli místní poustevníci.

K nejznámějším místům v podhůří Beskyd patří Rožnov pod Radhoštěm a jeho valašský skanzen. Jde o unikátní dřevěné městečko, které vzniklo v roce 1925 a je nejstarší svého druhu v Evropě. Stovku památkových objektů spravuje Valašské muzeum v přírodě. Skanzen se dělí na 3 expozice: Dřevěné městečko, Valašská dědina a Mlýnská dolina. 

Dřevěné městečko ukazuje, jak se  žilo na malém valašském městečku na přelomu 19. a 20. století. Kromě stálých expozic tu od jara do podzimu probíhají festivaly, kulturní akce nebo jarmarky. Pokud se sem zastavíte, nezapomeňte ochutnat pravý valašský frgál, sladký kynutý koláč bohatě potřený náplní a sypaný drobenkou.

Valašská dědina jde ještě hlouběji do historie a představuje návštěvníkům život na beskydské vesnici během 19. století. Důraz se tu klade hlavně na řemesla a tradiční hospodaření na salaši. Vždyť bez pořádného stáda ovcí by Valach nebyl Valachem. Prohlídka dědiny vám umožní nahlédnout pod pokličku tradiční výroby ovčích specialit jako jsou bryndza, korbáčiky nebo další ovčí sýry. Ve skanzenu se nachází také kovárna, mlýn nebo ovocný sad. V Mlýnské dolině se to točí kolem vody, prozkoumat tu můžete vodní pilu nebo valchu. Klekání se tu ohlašuje z roubené zvonice.

Roznov_pod_Radhostem_Skanzen_sm.jpg

Báječné hotely a další ubytování v Beskydech i v okolí

Pokud sháníte ubytování v Beskydech nebo v okolí, určitě si vyberete. Nabídka je opravdu pestrá. Od větších hotelů, přes rodinné penziony a útulné apartmány, až po prima místo v kempech. U hotelů a kempů můžete počítat s možnostmi sportovního vyžití. Nachází se u nich dětská hřiště, tenisové kurty nebo dokonce venkovní bazény. Ti otužilejší si mohou smočit nohy v Ostravici, třeba někde kolem Frýdlantu nad Ostravicí, který je jedním z výchozích bodů pro výlet na Lysou horu. Na horním toku Ostravice leží přehrada Šance, kde se dá taky náramně vykoupat. 

Z beskydských městeček a obcí kromě Rožnova pod Radhoštěm stojí za návštěvu také Frýdlant nad Ostravicí, Čeladná nebo Frenštát pod Radhoštěm. Všude tady narazíte na výhodné levné ubytování i báječné hotely, kde si užijete svůj malý kousek luxusu.

3 tipy na vpravdě královský výlet

V Moravskoslezském kraji probíhala od nepaměti čilá stavební aktivita. Šlechta tu vystavěla mnoho ztepilých hradů i bohatě zdobených zámků. Kam se tedy můžete vydat? Pojďme společně vyrazit za poznáním i dobrodružstvím!

Výprava první: Štramberské putování

Poblíž Kopřivnice, v okrese Nový Jičín se mezi lesy rozkládá malebné městečko Štramberk, kterému dominuje stejnojmenný hrad se známou gotickou věží nazývanou Trúba. Když na Trúbu, která dnes slouží jako rozhledna, vylezete, můžete se kochat úchvatným výhledem. Ve městě nezapomeňte navštívit Muzeum Štramberk nebo Muzem Zdeňka Buriana a rozhodně si po obědě jako sladkou tečku dejte vyhlášené štramberské ucho. Vyplatí se vyšlapat taky na horu Kotouč a prohlédnout si tam jeskyni Šipka, v níž žili pravěcí neandrtálci (našla se tu čelist neandrtálského dítěte). 

Výprava druhá: Do Hukvald na hrad a za liškou Bystrouškou

V malé obci kousek od Frýdku-Místku vznikl na popud českého krále Přemysla Otakara I. mohutný hrad Hukvaldy. Založil ho šlechtický rod Hückeswagenů ve 13. století a přechodně ho v 15. století vlastnil i Jiří z Poděbrad. Dnes se z hradu dochovaly pouze zříceniny, ale i tak tu na vás dýchne kus středověku. Na hradním nádvoří se pořádají různé kulturní akce, např. jarní otevírání hradu, které provází trhy tradičních řemesel, rytířské souboje a jiný program. Hrad obklopuje rozlehlý park a obora, v níž žijí daňci a mufloni. V parku se nachází známá socha Lišky Bystroušky, která tu připomíná, že se v Hukvaldech narodil významný hudební skladatel Leoš Janáček.

Výprava třetí: Hradec nad Moravicí, místo, kde se psala historie

Nenápadné městečko nedaleko Opavy toho má už hodně za sebou. První zmínka o něm se datuje již k roku 1060. Ve 13. století zde sídlila vdova po Přemyslu Otakarovi II. Kunhuta, a to společně se Závišem z Falkenštejna. V 15. století se městečkem prohnalo husitské vojsko (na tuto událost odkazuje skromný památník) a na počátku 19. století na zdejším zámku pobýval německý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na ostrohu nad řekou Moravicí stojí komplex dvou zámků: starší Bílý zámek a novogotický Červený zámek. Po jejich prohlídce se vydejte na procházku zámeckým parkem, po cestě můžete obdivovat bustu Beethovena nebo výhled z Bezručovy vyhlídky. Každý rok se tu koná festival vážné hudby Beethovenův Hradec nebo jeden z letních termínů festivalu Hrady.

Výprava čtvrtá: Odpočívejte mezi zapomenutými meandry řeky Odry

Pokud vás úplně netáhnou hrady a zámky, ale máte raději klid a přírodu, vydejte se na výlet na kole. Ideálním cílem je v tomto případě Chráněná krajinná oblast Poodří, která představuje jedinečnou kombinaci fauny a flóry na jednom místě. Poodří na mnoha protínají dobře značené cyklostezky, a ze sedla kola tak můžete relaxovat mezi loukami a lučními lesy. Kromě samotné Odry se tu nachází mnoho tůní, říčních teras a rybníků. Na stezku se napojíte například v oblasti Polanské nivy a Polanského lesa u Polanky nad Odrou. Pokud toužíte po klidné projížďce nebo pěším výletě, tady jste na správném místě.

Jesenicko: drsný, ale krásný kus Moravskoslezského kraje

Pohoří Jeseníky se klasicky dělí na Hrubý a Nízký Jeseník. Hrubému Jeseníku vévodí statný Praděd, který dosahuje výšky 1491 m.n. m. a který je zdejším nejoblíbenějším turistickým cílem. Nejznámější a nejkratší cesta na Praděd vede z Hvězdy přes Ovčárnu. Vyjít můžete také ze Skřítku nebo z Malé Morávky. Z Pradědu, od chaty Barborka, se dá sejít náročnou naučnou stezkou Bílá Opava, která vede kolem koryta stejnojmenné řeky a jejíž kaňon překonáte pouze za pomocí několika lávek a řetězů. Cestou se nezapomeňte vyfotit u úžasných vodopádů Bílé Opavy. Stezka ústí v Karlově Studánce, známém lázeňském městě. V Karlově Studánce se osvěžíte ze šesti minerálních pramenů, které mají díky přilehlým rašeliništím vysoký podíl oxidu uhličitého.

Kde se ubytovat v Jeseníkách a v okolí

Ubytování v Jeseníkách je možné nejen na horských chatách nebo v lázních Karlova Studánka, ale také v dalších okolních městech a obcích. Mezi oblíbené ubytovací destinace patří mimo jiné Vrbno pod Pradědem, odkud je to jen kousek na Rejvíz (to už jsme sice v Olomouckém kraji, ale když už tady jednou jedete, bylo by škoda minout zrovna Rejvíz). Na Rejvízu se totiž rozkládá soustava původních rašeliništních jezírek a mokřin. Naučná stezka začíná ve smrkovém lese, u dřevěné budky se suvenýry, a končí výhledem na Velké mechové jezírko. V okolí Rejvízu bez problému seženete ubytování v soukromí. 

Ubytovacích kapacit na Jesenicku je opravu víc než dost. V některém z rodinných penzionů nebo soukromých chalup prožijete prázdniny jako u babičky, v lázeňských nebo wellness hotelech vás zase budou hýčkat a můžete jen příjemně lenošit. Anebo rozbijte stan v jednom z mnoha výborně vybavených kempů.

Křížem krážem po moravskoslezských městech

Pokud se vám v beskydských nebo jesenických kopcích zasteskne po městském životě, můžete vyrazit na oběd, kafe i nákupy do některého z měst a městeček na severu Moravy. Nejvíc to žije, co si budeme povídat, v Ostravě. Spousta kaváren, výborné restaurace a kulturní akce. Dopoledne v ZOO nebo na Ostravsko-slezském hradě, odpoledne unikátní výstava miniatur v Miniuni na Černé louce a courání podvečerním večerem na náplavce podél Ostravice.

Líbit se vám bude také v Opavě - malé město v srdci Slezska má svou kouzelnou atmosféru. Od kraje ke kraji ho přejdete za tři hodinky, a to se můžete loudat. Místní si dávají sraz v centru města “u koule”, což je fontána před historickou budovou Hlásky, v níž se sídlí opavská radnice. Z Opavy si můžete udělat prima výlet do pár kilometrů vzdálené Raduně, kde si prohlédnete zámek a krásný zámecký park.

Vydáte-li se z Opavy ještě kousek směr na Jeseníky, dostanete se do Krnova. Malebné klidné městečko má své kavárny, restaurace i pěkné hotely nebo penziony, kde se dá ubytovat i velmi levně. Nejznámějším bodem Krnova je rozhledna Cvilín, u které lze obdivovat také poutní barokní kostel. Ke kostelu a rozhledně se stoupá po mnoha schodech, ale ty výhledy!

Dovolená v Moravskoslezské kraji má prostě mnoho podob a určitě na ni budete dlouho vzpomínat. Tak na co ještě čekáte? 

Nejlépe hodnocená ubytování v regionu Moravskoslezský kraj

Chata Alexandra

10

Chata Alexandra

Ubytování (Chata) Chata Alexandra. Chata Alexandra se nachází v Malé Morávce, 200 metrů od lanové dráhy Kopřivná. Nabízí zahradu a bezplatné Wi-Fi. Ubytování Chata Alexandra se nachází ve městě Malá Morávka (Česká republika - Moravskoslezský kraj). Ubytování Chata Alexandra má celkové hodnocení 10. Pro Chata Chata Alexandra momentálně evidujeme 10 recenzí.

Na seně

10

Na seně

UbytováníNa seně. Na seně se nachází v Kozlovicích, 35 km od hlavního vlakového nádraží Ostrava a 31 km od Ostravar Arény. Nabízí terasu a výhled do zahrady. Ubytování Na seně se nachází ve městě Kozlovice (Česko - Moravskoslezský kraj).

Luxusní apartmán Designo

10

Luxusní apartmán Designo

UbytováníLuxusní apartmán Designo. Luxusní apartmán Designo se nachází 3,7 km od hlavního vlakového nádraží v Ostravě a nabízí ubytování s balkonem, rychlovarnou konvicí a výhledem na město. Ubytování Luxusní apartmán Designo se nachází ve městě Ostrava (Česko - Moravskoslezský kraj).

Roubenka Lomná

10

Roubenka Lomná

UbytováníRoubenka Lomná. Roubenka Lomná se nachází asi 28 km od lyžařského střediska Zagron Istebna a nabízí ubytování s balkonem, kávovarem a výhledem na hory. Ubytování Roubenka Lomná se nachází ve městě Horní Lomná (Česko - Moravskoslezský kraj).

Chalupa Bezvětří

10

Chalupa Bezvětří

UbytováníChalupa Bezvětří. Chalupa Bezvětří se nachází v Malé Morávce, 16 km od Pradědu. Nabízí zahradu, neplacené soukromé parkoviště, sdílený lounge a terasu. Ubytování Chalupa Bezvětří se nachází ve městě Malá Morávka (Česko - Moravskoslezský kraj).

Apartmán Nad Přehradou

10

Apartmán Nad Přehradou

UbytováníApartmán Nad Přehradou. Ubytování ve Frýdku-Místku, pouhých 21 km od národní kulturní památky. Ubytování Apartmán Nad Přehradou se nachází ve městě Frýdek-Místek (Česko - Moravskoslezský kraj).