Hledat

Ubytování

Lyžování v Rakouských aplách

Navštivte Rakousko a vyzkoušejte lyžování v Alpách. Budete mile překvapeni velkou kvalitou služeb, dostupností sjezdovek, cenou pernamentek a také výbornou rakouskou kuchyní. Ceny ubytování se pohybují různě a záleží především na vzdálenosti od lanovek, středisku a celkovém komfortu ubytování. Pokud se rozhodnete pro lyžování v rakouských Alpách, v tomto článku nalezete plno zajimavých informací, které se vám mohou při cestování a plánování dovolené v Alpách hodit.

Lyžování v cizině je velmi oblíbené a to především lyžování v Rakousku. Je to dáno blízkostí Rakousku a velmi dobrou dostupností ať už z Čech nebo Moravy. Vysoký standard služeb a srovnatelné ceny s Českou republikou každým rokem způsobují, že stále více lidí za svůj cíl zimní dovolené volí právě lyžování v Rakousku. Naprostá většina lidí se vrací velice spokojena a kdo pozná kouzlo rakouských sjezdovek, rád se vrací opět zpět.

Mezi hlavní a vyhledávaná střediska v Rakouských alpách patří především Kitzbühel a Kirchberg. Dále také plno středisek v oblastech: Kaprun, Katschberg, Stubain, Sölden, Pitztal a mnoho dalších. Na výše uvedená střediska se podíváme v textu níže.

Na těchto stránkách naleznete spoustu informací právě o lyžování v Rakousku a nejen tam. Spousty fotografií, ceny vleků a lanovek, online webkamery nebo také předpověď počasí a výšku sněhové pokrývky v hlavních střediscích. Lyžování v Alpách je tou správnou volbou pro vaší zimní dovolenou.

Lyžařské středisko Kitzbühel - Rakousko

Pokud se chystáte lyžovat v Rakousku a hledáte nejtypičtější místo pro strávení vaší zimní dovolené, pak vaše volba bude určitě lyžařské středisko Kitzbühel. Právě toto středisko je nejznámější a nejtradičnější z rakouských lyžařských středisek. Toto středisko vzniklo především propojení obcí KitzbühelKirchbergJochbergPass Thurn a Hollersbach, kde se díky tomu nachází 168 km sjezdových tratí.

Pro většinu z nás se pod názvem Kitzbühel vybaví automaticky dvě sjezdové tratě - Streit na Hahnnenkammu, kde se každoročně jezdí závod Světového poháru. Zajímavostí je, že nejprudší části těchto tratí jsou veřejnosti nepřístupné. Ale nezoufejte! Trať si můžete prohlédnout z jiné vedlejší tratě zvané - Familienabfahrt. Ta totiž vede okolo těchto tratí a díky tomu můžete alespoň nahlédnout na nepřístupné místa.

V lyžařské středisku Kitzbühel nenaleznete jen sjezdovku Hahnnenkamm, ale zároveň zde nechybí tratě pro začínající lyžaře, ani pro sportovní typy lyžařů. V rakouských velkých střediscích je také samozřejmostí snowpark, halfpipe a dráha na boardercross. Velkým kladem a výhodou zdejšího střediska je kvalita zdejších sjezdovek a také velice dobře zvládnutá propojenost jednotlivých sjezdovek. Proto můžete stále znova a znova zkoušet nové možnosti sjezdu. Velkým lákadlem jsou místní restaurace a bary uprostřed sjezdových tratí. Jednoduše zastavíte, a dáte si např. horký čaj a oběd. Následně opět nasadíte lyže a pokračujete ve sjezdu dále.

Pokud se chystáte do Kitzbühelu na delší dobu (např. celý týden), určitě Vám můžeme doporučit sjezdové tratě na Kitzbüheler Horn. Díky své scenérii a velmi kvalitním tratím nebudete zklamáni. Také snowboardisté zde naleznou trať právě pro ně. Lyžařské středisko Kitzbühel je také pomocí skibusu a kabinky pro 8 osob spojeno se sousedním střediskem Brixental. Pokud toužíte vyzkoušet sjezdovky právě i v Brixentalu, musíte si zakoupit společnou permanentku Kitzbüheler Alpen.

Ledovec v Kaprunu - Kitzsteinhorn

Kaprun je středisko rozprostírající se na úpatí nejznámějšího ledovce v Rakousku a to Kitzsteinhorn. Ten se přímo nalézá ve středisku Europa SportRegion. Tato oblast patří mezi nejvíce navštěvované  oblasti  Rakouska určené právě pro lyžařskou dovolenou. Zároveň se jedná o jednu z nejpropracovanější oblastí co se týká rekreačních a sportovních aktivit.  Díky své poloze je Kaprun a celé okolí vyhledávano jak domácími lyžaři, tak také převážně zahraničními turisty, mezi které se počítá i velká část čechů. Do Kaprunu se jezdí i přes rok za krásnou horskou turistikou.

Lyžaře však zajímá lyžařská sezóna, která na ledovci Kitzsteinhorn (3 203 m) téměř nikdy nekončí. Nadmořská výška určena právě pro lyžaře je 1.976m - 3.029m. Lyžování na ledovci je až na malé výjimky v provozu po celý rok. Proto je právě Kaprun a Kitzsteinhorn vyhledáván lyžaři po celý rok. Na ledovci se nenachází nejnáročnější sjedové tratě, jako je tomu například ve středisku Kitzbühel. K ledovci se nejsnáze dostat pomocí ski-busu. Ten jezdí jak z Kaprunu, tak také z vedlejšího střediska Zell am See. Tento ski-bus vás asi po 5 kilometrech vysadí u kabinové stanice lanovky Kitzsteinhornbahn.

Ubytovací kapacity a lyžřských zájezdů nabízených do zdejší oblasti je dostatek. Avšak se doporučuje pro velkou oblibu Kaprunu a Zell am See rezervovat si ubytování nebo zájezd dopředu. Především v hlavní sezóně je zdejší kapacita využita na 100%. Nejen lyžaři si příjdou na své - i pro snowboardisty jsou zde vynikající podmínky a nalézají se zde i snowboardingové tratě.

Díky skvělým lyžařským podmínkám se zde mohou pořádat již od začátku září různé lyžařské a snowboardové akce. Ty jsou často doplněny o trhy a slavnosti v Kaprunu a Zell am See.

Katschberg ubytování, informace

Lyžařské středisko Katschberg patří spíše k menším lyžařským střediskům, které naleznete v Rakouských Alpách. I přesto v Katschbergu naleznete více jak 60 km sjezdových tratí a to není zrovna málo. Výhodou těchto lyžařských tratí je jejich různorodost. Na své si přijde opravdu každý - od jednoduchých sjezdovek pro začátečníky, až po sjezdové tratě pro zkušené lyžaře. Téměř u každé jednodušší sjezdovky naleznete lyžařské instruktory, kteří Vám s lyžováním rádi poradí a vše potřebné vás naučí. Katschberg nabízí něco také pro zkušené lyžaře a to dvoukilometrovou „Direttissima“ s převýšením 600 m.

Katschberg se může pyšnit výbornými sněhovými podmínkami. V celém středisku naleznete více jak 200 sněžných děl, které se o tyto sněhové podmínky starají. Celkově se uvádí, že tyto děla pokrývají více jak 90% tratí. Proto není problém si perfektně zalyžovat i na jaře.

Ubytování v Katschbergu je synonymem klidné zimní dovolené stranou od přeplněných velkých středisek jako jsou Kitzbühel nebo Kaprun. V okolí města Katschberg naleznete plno menších městeček s okouzlující venkovskou atmosférou a charakterem. V každé vesničce naleznete plno restaurací a typických hospůdek s příjemnou obsluhou.

V okolí také naleznete přírodní rezervaci Pölltal, která nabízí milovníkům přírody krásné scenérie. Pro milovníky koních naleznete v Katschbergu jízdu na koňských saních. Mezi nejvyhledávanější trasy právě na koňských saních vede Gontalským údolím a poračuje dále vzhůru do horské chaty Pritzhütte.

Také velkou a nespornou výhodou tohoto střediska je jeho dostupnost. Z tauernské dálnice A10 (Exit St. Michael nebo Rennweg) do lyžařské oblasti se dostanete během chviličky. Od exitu do střediska Katschberg je to pouhých 5 km!

Zajímavosti, informace:

Vzdálenosti: od Prahy 502km, od Brna 549km

Ledovec Stubai a ubytování v Stubaitalu

Stubaiské Alpy a především ledovec Stubai byl pro turisty objeven relativně v nedávné době a to roku 1974. Od této doby jsou zde v provozu lanovky. Ledovec Stubai se nachází ve stejnojmenném údolí ve výškách od 2 600m až do výšky 3 150 metrů nad mořem. Tento nejznámější Rakouský ledovec se nalézá pod vrcholem Schaufelspitze (3 333 m). Díky své rozloze, která činí 1 200 hektarů, jej lze právem označovat nejrozsáhlejším celoročním lyžařským areálem Rakouska a Rakouských Alp (ještě větší než známější ledovec Kitzsteinhorn v Kaprunu)

Na této ploše naleznete celkem 21 sjezdových tratí o celkové délce 57 km. Většina zdejších sjezdových tratí je mírných (modrých). Zároveň zde najdete také červené tratě a také černé, které jsou v podstatě nikterak upravované. Tyto černé tratě uspokojí především náročné lyžaře. Na zdejších svazích naleznete dokonale upravované sjezdovky a sjízdné kary, a také terény vhodné především pro carvingové lyžování. Chloubou areálu je zdejší náročná 10 km dlouhá sjezdovka s názvem Wilde Grube. Její převýšení je úctyhodných 1 500 metrů.

Mezi zajímavosti ledovce Stubai lze zařadit zdejší 6-sedačkovou lanovku Eisjoch. Jedná se o první lanovku, která byla ukotvena přímo do ledovce. Dřívě bývaly veškeré lanovky ukotvovány jen do skály. Na ledovci se také nachází speciální měřící trať, na které můžete se svými přáteli poměřit své lyžařské schopnosti. Také snowboardisté si příjdou na své. V areálu ledovce Stubai se nachází 80 m dlouhá U-rampa.

Ledovec Stubai je otevřen celoročně. Sněhová pokrývka je zde stále kvalitní a i proto je zde nejlepší lyžování asi v květnu, kdy lze ještě sjíždět až do 2 300 m. Letní i zimní dovolená na ledovci Stubai  zaručeně nebude špatnou volbou.

Základní informace - Stubai

Sezóna: říjen - duben, na ledovci celoročně

Vzdálenosti: od Prahy 566km, od Brna 629km

Sölden Rakousko

Sölden: na rakousko-italském pomezí: Sölden-Hochsölden-Zwieselstein se nachází jedno z nejznámějších lyžařských středisek v Rakousku. V celé oblasti naleznete 3 známé exkluzivní oblasti (Rettenbach, Tiefenbach - ledovce, Ötztalské Alpy) a celková délka zdejších sjezdovek dosahuje délky 106 km.

Velice známou je Ötztalská lyžařská aréna, ve které se každoročně pořádá úvodní závod Světového poháru. Celá oblast Ötztalse může před svými návštěvníky honosit 90 třítisícovými vrcholy včetně nejvyšší hory Tyrolska - Wildspitze (3 774 m).

Díky své poloze umožňuje oblast mezi Sölden-Hochsölden-Zwieselstein s ledovci Rettenbach a Tiefenbach tzv. lyžování na “dvě patra”. První lyžařské středisko se nachází ve výšce 1 377 m a druhé výše položené se nachází v nadmořské výšce 3 260 metrů. Díky vysokohorské silnice je dopravní spojení i do výše položeného střediska jednoduché. Pro milovníky letní turistiky je zajímavostí, že meteorologové v tomto 67 km dlouhém údolí zaznamenali nejvíce slunečních dnů v celém Rakousku. Proto je Sölden velice vyhledávaným střediskem pro letní turistiku.

V okolí městečka Rettenbach se nachází “jen” jedno sedačková lanovka a další 3 kotvy, které se nacházejí na mírnějších svazích, které nejsou příliš dlouhé. Na druhé straně tunelu v Tiefenbach naleznete větší sjezdovky, které jsou velice vhodně pro lyžaře na carvingových lyžích a také rodiny s dětmi. Oba tyto ledovce v okolí střediska Sölden se velice hodí pro jarní lyžování v Rakousku. V letní sezóně se lyžuje pouze na ledovci Rettenbach, kde i přes to že je léto, naleznete přibližně 7 km sjezdovek (2.5 km lehkých a 4.5 km středně těžkých).

Pitztal ledovec - (pitztaler gletscher)

Pitztal - ledovec: tato lyžařská oblast leží v Rakousku přibližně 60 km západním směrem od města Innsbruck (Otztalské Alpy, Tyrolské Alpy). Tuto oblast najdete často v nabídkách českých cestovních kanceláří.  Pitztal je jedno ze tří údolí, které patří do oblasti  Ötztalských Alp Ötztal, Pitztal, Kaunertal). Celková délka údolí Pitztal je 45 km. Zakončení údolí tvoří právě zaledněný hřeben Ötztalských Alp (čili ledovec nazývaný Pitztal).

Pokud pojedete pozvolným stoupáním údolím Pitztal, narazíte na stanici „Pitzexpressu“, která vás doveze na samotný ledovec. Cestou údolím můžete obdivovat východní svahy, kde se nachází také ski-areály Hochzeiger. Na samotném konci údolí Pitztal leží areál zvaný Rifflesee.

Tyto dva lyžařské areály nabízejí krásné lyžování v Rakousku s nádhernými scenériemi. Vrcholky těchto ski-areálů leží v nadmořských výškách až 2 000 m. Výhodou těchto středisek (Hochzeiger, Rifflesee) je dostatek středně těžkých tratí vhodných spíše pro začínající nebo pokročilé lyžaře. Nároční lyžaři si tady příliš neužijí. Velkou výhodou jsou stálé sněhové podmínky. Je to dáno velkou nadmořskou výškou a celkovou polohou areálů.

Oblast Pitztal je vhodnou volbou pro jarní lyžování a to především pro rodiny s dětmi. Možnosti ubytování je zde mnoho. Například v městečku Sankt Leonhard (skládá se z vícero vesniček po sobě jdoucích) naleznete velkou škálu penzionů, apartmánů a hotelů. Především pak u paty ledovce stojí luxusní hotely, které Vám nabídnou veškerý komfort s celou škálou lyžařských aktivit. Avšak nemusíte se obávat, pokud zvolíte ubytování trochu dále od “centra”. Celým údolím Pitztal jezdí ski-busy.

V naší nabídce najdete ubytování ve městě Sankt Leonhard im Pitztal

Základní informace Pitztal ledovec: 

Sezóna: Okolní areály: prosinec - duben/květen, ledovec: září - červen; 

Vzdálenosti: od Prahy 605km, od Brna 668km

Dachstein - West a Lammertal

V těsné blízkosti města Salcburk se nacházejí lyžařská střediska zvaná Dachstein - West a Lammertal. Celá oblast se nachází v tzv. oblasti Dachstein (Rakouské Alpy). Velkou výhodou zdejšího střediska je nabídka ubytovacích kapacit. Téměř veškeré ubytování se nachází v blízkostech nejrůznějších sjezdovek a lanových drah.

Tato oblast je především vhodná pro rodiny s dětmi a nenáročné, až rekreační lyžaře. I přes to všechno zde naleznete sjezdové tratě všech úrovní. Od náročnějších, přes svahy vhodné pro carvingové lyže, až po již zmiňované jednoduché tratě. Velká většina sjezdovek je v zimním období pravidelně dosněžována a tím Vám poskytnou záruku kvalitního sněhu až do pozdního jara.

Neocenitelnou výhodou střediska Dachstein - West (nejen pro rodiny s dětmi) je nabídka vedlejších aktivit. Mezi nejvyhledávanější služby patří krytý bazén, solária, sauny, posilovny, tenisová a squashová hala, která se nachází v Gosau. Celá oblast je protkána 65 kilometry sjezdových tratí, 34 lanovkami a vleky a více jak 260 kilometry výborně udržovaných běžeckých tratí. Celková přepravní kapacita lanovek areálu Dachstein - West a Lammertal čitá na 35 000 osob/hodina. Pro milovníky snowbordingu je připraven funpark, který se nachází v Russbachu. Velkou výhodou je zakoupení skipasu, díky kterému získáte přístup na veškeré sjezdovky a lanovky v okolí. Provozovatelé vleků připravují mnoho akcí, při kterých dávají skipasy pro děti zdarma (při zakoupení např. 2 dospělých) nebo velké slevy pro seniory (někdy dokonce zdarma při nákupu 2 dospělých).

V nabídce máme ubytování město Ramsau am Dachstein.

Základní informace: 

Sezóna: listopad-duben 

Vzdálenosti: od Prahy 456km, od Brna 503km