Hledat

Ubytování

Vše, co potřebujete vědět o dovolené ve Štramberku. Od ubytování až po zábavu

Vše, co potřebujete vědět o dovolené ve Štramberku. Od ubytování až po zábavu

Plánujete dovolenou plnou odpočinku, přírody, historických památek a chutných lokálních specialit? Pak vyrazte do Štramberku a jeho nejbližšího okolí. Poradíme vám, jak si zde dovolenou maximálně užít, která místa byste za žádnou cenu neměli minout, a především, kde se ubytovat podle vašich představ.

Co Štramberk nabízí?

Štramberk je nevelké horské městečko na severní Moravě, které nabízí spoustu míst k odpočinku, poznání i aktivnímu vyžití. Nachází se v centru Štramberské vrchoviny, přírodu tak budete mít na dosah ruky. K pěšímu výletu lákají Bílé hory, Libotínské vrchy nebo Zámecký kopec.

Dominantu města, pro svou malebnou nazývaného Moravským Betlémem, tvoří hrad Štramberk. Jde o zříceninu, která o sobě širokému okolí dává vědět nepřehlédnutelnou válcovou věží, zvanou Štramberská trúba. Samotné centrum města a jeho okolí je přehlídkou lidové architektury z 18. a 19. století, kdy vznikaly tradiční valašské roubené chalupy.

Barevnost a architektonickou krásu celého městečka můžete zhlédnout z rozhledny na nedaleké Bílé hoře. Ideální je ji zdolat hned na začátku své dovolené, doslova si tak vyhlédnete, co chcete vidět, a kam se dále vydat. Za návštěvu stojí také jeskyně Šipka, známá pro archeologický nález čelisti neandrtálského dítěte – tzv. Šipecké čelisti.

Ochutnejte místní speciality

Pokud si zařídíte ubytování ve Štramberku, nesmíte se ochudit o ochutnávku tradičních Štramberských uší. Jde o voňavou cukrovinku z perníkového těsta, která je dodnes vzpomínkou na slavné vítězství štramberských křesťanů nad mongolským létem. Peče se zde již dlouhé staletí a věřte, že nikde nebude chutnat tak dobře jako právě ve Štramberku.

stramberske-usi.jpeg

Zapít tuto sladkou pochoutku poté můžete v místním pivovaru, kde přímo u zdroje okoštujete světlý ležák plzeňského typu a lokální specialitu – tmavý ležák Trubač. Pokud si pivo chcete vychutnat i jinak než pouze pitím, nic vám nebrání se do něj doslova naložit. Slouží k tomu Lašské pivní kúpele.

Okolí nabízí krásnou přírodu i historické památky

Vydáte-li se dále do okolí, byla by škoda se nestavit ve největším a nejstarším skanzenu ve střední Evropě, v Rožnově pod Radhoštěm. Nazývá se také Valašské muzeum, rozprostírá se v tamním lázeňském parku a poskytuje jedinečné pohledy na to, jak se na Valašsku žilo dříve.

v31088_Valasske-muzeum-v-prirode--skanzen.jpg

Pokud by vám nestačila návštěva hradu ve Štramberku, zavítejte do Hukvald, kde se nachází zřícenina, patřící mezi největší na Moravě, nebo do Nového Jičína, jehož historickému centru vévodí krásný zámek.

Za zmínku a návštěvu stojí také Zbrašovské aragonitové jeskyně, které jsou jedinečné svým vznikem – současným působením atmosférických a teplých minerálních vod. V teplých letních měsících se můžete ochladit v aquaparku ve Frenštátu pod Radhoštěm nebo v Olešné. Naopak zimní vyžití poskytují skiareály Palkovice či Veselá.

Kde je ve Štramberku nejlepší ubytování?

Když už víte, kam vyrazit, hodilo by se také říci odkud. Jako praktický výchozí bod se skvěle hodí přímo Štramberk. Ubytování Štramberk nabízí různé možnosti, kde složit hlavu. Pokud hledáte ryze typický lokální nocleh, je vaším řešením chata Roubenka se zahradním grilem a rodinnými pokoji v tradičním stylu. Do vzhledu městečka skvěle zapadá i Penzion v Podhradí, který představuje variantu pro levné ubytování ve Štamberku.

Toužíte-li po něčem luxusnějším, je vám k dispozici několik hotelů, které vám dopřejí maximální péči, delikátní lokální stravu a veškeré pohodlí, které od hotelového ubytování očekáváte. V Hotelu Štramberk si navíc užijete i lázní, wellness aktivit a masáží. Po celodenním objevování krás severní Morava to může být velmi příjemná odměna.

Pokud odjíždíte na dovolenou s cílem užít si co nejvíce klidu, vybírejte ubytování v soukromí Štramberk v podobě komfortních apartmánů nebo přímo ubytování u soukromníků.

Štramberk lze využít i pouze jako destinaci k návštěvě a ubytovat se v blízkém okolí. Spoustu možností naleznete například v Novém Jičíně, Frenštátu pod Radhoštěm nebo v Kopřivnici.