Hledat

Ubytování

Ubytování a dovolená ve Slovinsku: překvapí vás svými možnostmi v každém ročním období

Ubytování a dovolená ve Slovinsku: překvapí vás svými možnostmi v každém ročním období

Slovinsko je malým středoevropským státem s pouhými 2 miliony obyvatel. Jsou to tedy co do počtu obyvatel takové dvě Prahy. Hlavním státem Slovinské republiky, což je oficiální název státu, je Lublaň, se zhruba 280 000 obyvateli. To, co však nebylo Slovinsku dopřáno, pokud jde o velikost území a množství obyvatel, mu bylo vynahrazeno unikátní geografií. Má přístup ke Středozemnímu moři, což z něj dělá skvělou lokalitu pro letní dovolené, ale současně má na severu Alpy.

Moře nemá Slovinsko zas tolik, ale o to více si jej Slovinci váží. Pobřeží má asi 47 kilometrů a leží u Jaderského moře. Táhne se od hranic s Itálií až po území Chorvatska. Jihozápad země má však ještě další unikát. Na tomto území se nachází více než 6600 krasů. Jde o nádherné jeskyně, rokliny a podvodní řeky. Severní alpskou oblast tvoří Julské Alpy, Karavanky, Kamicko-Savinjské Alpy a Pohorie. Slovinsko je spíše hornaté a nejvyšší horou je Triglav. Ten se tyčí do výšky 2864 metrů nad mořem. O to větším šokem pak je východní a severovýchodní část země, hraničící s Maďarskem a s Chorvatskem, která je téměř rovná.

Slovinsko je natolik pestré, že má co nabídnout i na svém relativně malém území. Podobně jako Česká republika je zemí značených turistických stezek – je jich přes 10 000 km se 175 horskými chatami. V České republice jich sice máme až 80 000 km, ale přece jen jsme o něco větší země a chybí nám jiné turistické přednosti – předně moře, Alpy, ale i větší krasové oblasti.

Slovinsko – dovolená u moře

Jsme tam zhruba za šest hodin, a přesto je ve Slovinsku u moře slyšet češtinu málokdy. Jako Češi totiž obvykle jezdíme až do Chorvatska a Slovinsko mnohdy neprávem opomíjíme. Na pouhých 47 km pobřeží umí totiž Slovinci nabídnout skvělé služby a letní dovolená v různých zátokách, na poloostrovech a výběžcích, je rozhodně vším, jen ne nudnou.

Přímořská část Slovinska je velkým zálivem, který nabízí středomořské klima. Suchá léta s teplotou 25 až 30 °C střídají mírné zimy s teplotami kolem 9 °C. Koupat v moři se zde dá od konce května do konce září. Pláže jsou spíše kamenité, s výjimkou Portorože a oblíbeného letoviska na poloostrově Milje. Právě zde, v letovisku Ankaran, si užijete i písečnou pláž. Moře má na slovinském pobřeží v sezóně příjemných 20 °C.

Když se řekne Slovinsko dovolená u moře, tak to jsou především letoviska Izola, Koper a Piran. Z nich je snad nejoblíbenějším právě posledně jmenované přístavní městečko se zbytky středověkého opevnění. Je až neuvěřitelně autentické a fotogenické, postavené na kopečku, s úzkými uličkami a scenériemi mnohdy připomínajícími Benátky.

TIP: Ubytování Slovinsko Piran

Nesmíme ale zapomenout ani na slavnou Portorož. Je pokládaná za nejluxusnější slovinské letovisko vůbec. Snoubí se v ní tradiční s moderním a nabízí doslova nekonečnou zábavu a současně lázeňskou atmosféru. Slovinsko Portorož, to je též nejdelší písečná pláž ve Slovinsku, historické solné sklady Magazen Granado a Monford, historický tunel Valeta, který lze projet na kole, park Forma Viva, jenž je galerií pod širým nebem, ale i Kostel sv. Bernardina s úžasnou zvonicí a dokonalým výhledem na slovinskou Istrii.

TIP: Hledáte kempy Slovinsko? Podívejte se na naše tipy na kvalitní a levné ubytování.

Slovinsko – termální lázně

Vodu si však lze ve Slovinsku užít i jinými způsoby než jen pobytem u moře. Světově proslulými jsou totiž místní termály. Slovinsko má celkem 15 termálních lázní. Svými až 87 termálními prameny může směle konkurovat třeba Islandu, svému sousedovi – Maďarsku, či třeba Japonsku. Lázně na území stavěli již staří Římané, kteří využívali jejich termální i minerální vlastnosti. Na starou tradici v moderní době navázal moderní lázeňský průmysl a Slovinsko je proslulé svými čtyřhvězdičkovými a pětihvězdičkovými lázeňskými komplexy.

Termální a minerální prameny se od sebe docela zásadně liší. Nejen teplotou, která se pohybuje v rozmezí od 32 do 73 °C, ale rovněž chemickým složením vody. Proto je i jejich léčebný účinek velice různorodý. Umí léčit srdeční a cévní onemocnění, gynekologické potíže, revmatické problémy, plicní onemocnění, poúrazové stavy i neurologické potíže. Lázeňské domy nabízí celou řadu různých léčebných procedur, včetně léčivého bahna, vodoléčby a dalších. Láká-li vás dovolená Slovinsko bez cestovky, právě při výběru lázní se nejde splést.

Seznamte se s nejnavštěvovanějším místem Slovinska – je jím Bledské jezero

Pohled na jezero Bled je doslova jako z pohádky. Je obklopeno nádhernými vysokými zasněženými horami. Samotné jezero vniklo v prohlubni po ustupujícím ledovci a uprostřed něj se tyčí malebný ostrůvek. Další úchvatnou dominantou je Blejski grad tyčící se na pahorku vedle jezera.

Ostrov uprostřed jezera navštíví snad každý, kdo k Bledskému jezeru zavítá. Dostanete se na něj pouze po vodě, na loďce zvané pletna. Jde o loďku, která připomíná tradiční gondoly, známé třeba z Benátek. Uprostřed ostrova, kam se zhruba po půlhodinové plavbě dostanete, stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie (Cerkev sv Marija Božja). Kostel je pokládán za barokní perlu. Postaven byl v roce 1698. V kostele jsou dochovány nádherné fresky a se zvonem je spojena legenda, díky níž se nazývá zvonem přání. Na ostrově se dělaly archeologické vykopávky, které prokázaly, že genius loci místa oslovil lidi již v prehistorické době.

TIP: Ubytování Bled

Nejkrásnější pohled na jezero a do okolí nabízí Blejski grad. Postaven byl na skalnatém výběžku u jezera již v 11. století. Ve městě si máte možnost prohlédnou i další pamětihodnosti. Ať již jde o slovanský hřbitov z 9. století, předrománskou kapli, nebo Proboštův dům.

Bled nabízí dovolenou i pro sportovně založené návštěvníky. V jezeru lze v létě plavat a v zimě bruslit. Okolí Bledu lze projít po značených turistických stezkách. Oblíbeným místem výletů je hora Velika Osojnica, která je vysoká 756 metrů. Vyšlapat můžete i na Malou Osojnicu ve výšce 685 metrů nad mořem. Kdo si na pěší turistiku netroufne, má příležitost se svést lanovkou na Straže ve výšce 638 metrů. Všechny tři místa jsou oblíbené nejen sportovci, ale rovněž fotografy.

Dovolená Slovinsko – zalyžujte si ve slovinských Alpách

Kdo se jednou vydá na lyže do Slovinských Alp, se sem pak již musí vracet. Slovinské Alpy nabízí perfektní lyžařské podmínky, dokonale upravené svahy, skvělé ubytování, a pro nás Čechy též přijatelnou vzdálenost.

Městečko Bled, které jsme si představovali před chvílí, nabízí rovněž lyžařské středisko. Jde o nenáročné lyžování pro jednotlivce i rodiny s dětmi, bez front na vleky a se skvělým zázemím. Když vás přestanou bavit lyže, máte možnost zabruslit si na jezeře.

Toužíte-li po náročnějších sjezdovkách, vypravte se do střediska Vogel a Kobla. Jde o perfektně vybavená střediska nabízející více než 35 kilometrů upravených sjezdových tratí. Z lanovky vedoucí na Vogel zažijete i nezapomenutelný výhled na nejvyšší horu Slovinska – Triglav.

Pouhých 25 kilometrů od hlavního města Lublaně je lyžařské středisko pro náročné – Krvavec. Nabízí téměř 30 km sjezdovek a všechny většinou černé.

Kdo che zažít atmosféru Světového poháru ve sjezdovém lyžování, toho uchvátí Kranjska Gora. Toto středisko je připraveno na lyžaře nejen skvělými tratěmi, ale i aquaparkem, restauracemi, bary, diskotékami a dalšími možnostmi sportovního vyžití. Zkusíte lézt třeba po zmrzlém vodopádu?

Dalším střediskem, které nabízí atmosféru profi lyžování, je Mariborsko Pohorije. Známé je Zlatou šiškou, což je tradiční pohár v ženském alpském lyžování, o který se zde každoročně závodí. Na 64 kilometrech sjezdovek si nejde nezalyžovat.

Slovinsko Bovec –­ dovolená na kole a na raftu

Rozhodně by výčet možností, jak může naše dovolená ve Slovinsku vypadat, nebyla kompletní, kdybychom nezmínili slovinský Bovec. Jde o vesničku uprostřed Julských Alp, která má až překvapivě dokonalou architekturu typickou spíše pro přímořská letoviska. To proto, že oblast zažila na přelomu tisíciletí hned dvě velká zemětřesení, což se ve výsledku pozitivně podepsalo na celkové obnově architektury.

Bovec, leží uprostřed majestátních, až dvoutisícových kopců, je na turisty skvěle připraven, přestože byste mohli mít dojem, že jde o místo, kde lišky dávají dobrou noc. A to doslova, protože v oblasti se jich vyskytuje skutečně velké množství. Pozitivní je, že se zde nevyskytuje vzteklina.

TIP: Ubytování Slovinsko Bovec

Do této oblasti se chodí za dvěma sportovními zážitky. Je to náročnější cykloturistika a rafting. Bovec se hodí pro silniční i horskou cykloturistiku. Vydávat se můžete na různě náročné cyklovýlety, při kterých rádi využijete různé možnosti občerstvení. Každá trasa nabízí zajímavé a dechberoucí scenérie, jež pak lze jen velice stěží vymazat z paměti.

Dalším vyhledávaným povyražením je rafting na řece Soča. K této aktivitě je nutné mít vždy průvodce. Při raftingu máte na sobě neoprén, protože rozhodně nezůstanete jenom v raftu. Zatímco první část je spíše oddychovou, ta druhá již rozhodně zvedne adrenalin i zkušenějším raftařům.

Jen šest hodin cesty a jste tam

Dovolená ve Slovinsku je kouzelnou v kterémkoliv ročním období. Léto láká k moři, na kolo či na raft. Zima na lyže. Jarní a podzimní měsíce jsou zas skvělé pro návštěvu termálních lázní, ale i krasové oblasti. Slovinsko si lze užit jako jednotlivec, v páru, s partou dospělých, i s rodinou a dětmi. Vydat se do Slovinska můžete i bez cestovky. Na našich stránkách najdete skvělé možnosti ubytování ve Slovinsku: levné i luxusní, v kempech, penzionech i v hotelech.