Hledat

Ubytování

Sölden musí navštívit každý lyžař. Užijete si širokých sjezdovek, luxusního i levného ubytování

Sölden musí navštívit každý lyžař. Užijete si širokých sjezdovek, luxusního i levného ubytování

Sölden patří mezi nejoblíbenější lyžařské resorty v Rakousku i celé Evropě, a to především díky široké nabídce vleků, sjezdovek a lanovek v kombinaci s luxusními hotely a levným ubytováním. Hlavní roli zde hraje sport s lyžováním na prvním místě, ale užijete si zde i bohatého společenského života.

Co od Söldenu očekávat?

Sölden se nachází v Rakouské spolkové zemi Tyrolsko v okrese Imst. Jedná se o malé městečko s několika málo tisíci stálých obyvatel. Že byste zde ale byli sami se obávat nemusíte, v zimních i letních měsících zde potkáte velké množství turistů a sportovců. Ročně se zde vystřídají až dva miliony turistů. Z Prahy se do Söldenu dostanete za zhruba 6 hodin. Nejrychlejší cesta vede přes Rozvadov, Mnichov a Innsbruck a měří 630 kilometrů. Po příjezdu do Söldenu vás nesmí překvapit rušná ulice plná obchodů, restaurací a moderních hotelů. Po typickém rakouském venkově ani památky. V Söldenu to zkrátka žije naplno.

Sölden je jednou z perel 67 kilometrů dlouhého alpského údolí Ötztal, které se nachází na rozmezí Ötztalských a Stubaiských Alp. Jeho dominantu tvoří zejména tři třítisícové vrcholy. Těch se jinak po údolí nachází na 250, včetně druhé nejvyšší hory celého Rakouska – Wildspitze.

Sölden v zimě

Vzhledem k tou, že se bavíme o nejoblíbenější lyžařské oblasti našich jižních sousedů, nelze začít nikde jinde než u lyžování. Zimními sporty to tu doslova žije. Na hlavní ulici se neustále promenáduje někdo s lyžemi na ramenou, hotely jsou plně obsazené dlouho dopředu a o večerní zábavu se starají ski bary.

Vládnou tu tři lyžařská střediska

Z celého údolí Ötztal se v nejbližším okolí Söldenu nachází největší množství sjezdovek. Rozprostírají se na východ od městečka. Místní lyžařské středisko dosahuje až k ledovcové oblasti, žádné jiné se touto charakteristikou v Rakousku chlubit nemůže. Celkem se zde nachází přes 150 kilometrů stále upravených sjezdovek, které obsluhují více než 3 desítky moderních vleků a lanovek.

Z městečka se do lyžařského areálu dostanete během pár minut. Pravidelně na této trase jezdí přibližovací lanovky, které bývají v dopoledních hodinách přeplněny lyžaři, a skibusy. Využít můžete i vlastní automobil, tento způsob dopravy ale v Söldenu a jeho okolí v hlavní sezóně kromě příjezdu a odjezdu příliš nedoporučujeme. Především z časového hlediska není výhodný.

Celý lyžařská areál se dělí do tří oblastí, souhrnně označovaných jako BIG3. Každou z nich reprezentuje jeden (či dva) vrchol. Díky různorodým charakteristikám se liší svým využitím.

Giggijoch

Nejníže položený ski areál Giggijoch se nachází ve výšce 2300 m n.m. Pohodlně se sem dostanete lanovkou přímo ze Söldenu. Převažují zde mírnější svahy a modré sjezdovky. Na své si tak přijdou převážně lyžaři s menším množstvím zkušeností. Je to místo jako dělané pro začátečníky a rodiny s dětmi. Nejmladší lyžaři se mohou vyřádit v dětském snowparku.

Milovníci rychlejší jízdy a strmějších kopců se mohou vydat na černou, ale velmi přehlednou trať, která vede ze strmějšího okraje kotliny Hainbachjoch.

Gaislachkogel

S druhým areálem se již dostáváme do výšky přesahující 3000 m n.m. Východní svahy Gaislachkogelu se rozpínají přímo nad městečkem Sölden. Jedná se již o náročnější tratě, které vítají především zkušené lyžaře. Kromě náročnějších lyžařských cest nabízí areál i překrásné výhledy po okolí. Zdejší sjezdovky jsou velmi přehledné a široké, často přezdívané dálnice. Přímo tak vybízí k tréninku dlouhých carvingových oblouků. Dominantou skiareálu je dlouhá červená trať, která překonává 1700 metrů převýšení.

Dvojice ledovců Tiefenbach a Rettenbach

Třetí, nejvýše položenou a také lyžařsky nejnáročnější lokalitu, představuje dvojice ledovců Tiefenbach a Rettenbach se dvěma vrcholy Schwarze Schneid a Tiefenbachkogel. Ledovce jsou propojené 160 metrů dlouhým tunelem ve výšce 3240 m n.m. K úplně nejvyššímu bodu celého střediska Sölden se dostanete zhruba dvacet minut trvajícím výšlapem od nejvýše položené lanovky. Ocitnete se na vrcholu Schwarze Schneid, odkud vede 15 kilometrů dlouhý sjezd až do Söldenu.

Na vrcholu Tiefenbachkogel ční nad údolím visutá lávka, nabízející pohled na velkou část Söldenské oblasti, horu Wildspitze i nedaleký Pitzalský ledovec, o jehož budoucím propojení se Söldenem se živě spekuluje.

Tato dvojice ledovců nabízí náročné černé sjezdovky, na jedné z nich se pravidelně pořádá závod světového poháru v alpském lyžování. Naleznete tu ale také i méně náročné trati, které bez problému sjede i neprofesionální lyžař.

Skipasy v Söldenu

Sölden je obecně známý širokými tratěmi s výkonnými a pohodlnými lanovkami. Jediným problémovým místem jsou dvě přístupové ledovky, vedoucí ke dvěma prvně zmíněným areálům, které se, zejména po ránu, velmi rychle zaplní. Doporučujeme si tak pro ranní lyžovačku přivstat.

Pokud si chcete celý areál užít za slunečního svitu, je nejlepší taktikou vyrazit prvně na ledovcové tratě. Ty se totiž brzy ocitají ve stínu.

Skipasy v Söldenu platí pro všechna lyžařská střediska, sami si tak vyberete, na jakou sjezdovku máte zrovna náladu. Všechny vrcholy jsou propojené přehlednými sjezdovkami. Za jednodenní skipas zaplatí dospělá osoba v hlavní sezóně kolem 50 eur.

Co nabízí Sölden mimo sjezdovek?

Od alpského lyžování si v Söldenu můžete oddechnout na 130 kilometrech běžkařských tratí. Přímo městečko Sölden nabízí pohodový 8km okruh, vyrazit ale lze i na náročnější tratě ve vysokých nadmořských výškách ve Ventu. Ty mají v oblibě příznivci kondičního lyžování. Velkým zážitkem je noční jízda na osvětlené trati v Hochgurglu.

Pro prozkoumání co největšího kusu místních tratí doporučujeme tzv. BIG3 rallye okruh. Měří 50 kilometrů, strávíte na něm několik hodin, ale užijete si všechny tři třítisícové vrcholy i úchvatné pohledy z vyhlídkových plošin.

Nezapomínejte na odpočinek

Opravdový odpočinek a relaxaci nabízí centrum Freizeit Arena. Únavu z lyžování vyplavete v bazénu nebo se jen naložíte do až 30°C teplé vody, navštívíte saunu, parní lázně či si dopřejete masáž. Procvičit své svaly můžete ve fitness centru. Součástí arény je i dráha na kuželky a tenisový kurt.

Další zimní zážitek nabízí sáňkařská dráha.

Postaráno je v Söldenu i o večerní zábavu. V dobrém za to mohou především Apré-ski bary. Zábava začíná v odpoledních hodinách již na vrcholu Giggijoch a poté se přirozeně přesouvá do centra městečka.

Sölden v létě

Plavání v přírodě i na koupalištích

Pokud chcete toto ikonické místo zimního sportu poznat i bez sněhové pokrývky, také si přijdete na své. Již zmíněná Freizeit Arena s nabídkou několika bazénů, wellness programů a prostorů pro kolektivní i individuální sporty (basketbal, fotbal, házená, volejbal, tenis, kuželky) je otevřena po celý rok. Vodním hrátkám se můžete oddávat i v dalších bazénech, kterých je v údolí vícero, nebo v některém z jezer. Například jezero Piburger See v údolí Ötztal je nejen krásné a malebné, ale i překvapivě teplé. Voda zde dosahuje až 24°C.

Turistické výšlapy po horských velikánech

Sölden je rájem pro turistiku. Pokud se nebojíte výšlapů do kopců, jsou pro vás nachystané až 3 stovky kilometrů pěších tras. Velké množství z nich vede přes třítisícové vrcholy, odpočinek a občerstvení si dopřejete na některé z horských chat, které turistické cesty v hojném počtu lemují.

Pěší výlety doporučujeme absolvovat především po vrcholcích hor. Kromě lyžařských středisek bez sněhu prozkoumejte i druhou nejvyšší rakouskou horu Wildspitze, krásné procházky jsou také v okolí Stubaiského ledovce. Minout byste neměli panoramatickou plošinu Top of Tyrol. Celé údolí Ötztal je protkané horskými trasami, velmi známé a oblíbené jsou například túry kolem Ventu plné jedinečných výhledů do širokého okolí. Doporučujeme například výlet k vysokohorské usedlosti Rofenhöfe. Je to nejvýše položená trvale obydlená osada v Tyrolsku. Vydat se můžete i po stopách ledového může Ötziho, který byl nalezen pod horou Hauslabjoch v nadmořské výšce 3.210 m.

Horská i zážitková cyklistika

Když pohodlné boty vyměníte za jízdní kolo, můžete poznávat Sölden i z cyklostezek a tratí pro horská kole. Funguje zde lanovka pro cyklisty, která vám ušetří náročný výšlap ve prospěch projížďky po hřebenech a krásného sjezdu.

Najdete zde singletraily, trasy pro horská kola, závodní cyklostezky i cesty, po kterých se vydáte na pohodlný rodinný výlet. Že je Ötztal jednou z nejoblíbenějších cyklistických lokalit v Alpách, dokazuje každoroční pořádání známých závodů, jako například Ötztalský cyklistický maratón.

Adrenalin v Ötztalu

Nejvýše umístěnou lanovou dráhu na světě nebo nejvyšší umělou lezeckou stěnu v Rakousku a další adrenalinové aktivity vás přivítají v parku Area 47. S rozlohou 66 000 metrů čtverečních patří k největších outdoorovým parkům v Evropě. Sjedete si zde divokou řeku, projedete se na ziplajně nebo se svezete po jednom z obřích tobogánů.

Ubytování v Söldenu: luxus i levnější varianty

Sölden nabízí velké množství ubytování, složit hlavu můžete ve stovkách zařízení. Pokud máte rádi luxus, vyzkoušejte některý z luxusních hotelů. Příkladem může být Grünwald Resort Sölden, nacházející se přímo u sjezdovek a turistických tras. Patří mezi nejoblíbenější a nejvyhledávanější hotely v Söldenu a okolí.

Fantastický pobyt zažijete také v Bergland Design und Wellnesshotel. Jak již samotný název napovídá, uvnitř hotelu nenaleznete místo, které by nebylo do posledního detailu doladěné po vzhledové stránce. V hotelu se budete moct věnovat celé řadě sportovních aktivit a využít wellness služeb. Kuchyně si zakládá na používání regionálních potravin, poznáte tak i luxusní lokální pokrmy.

Alternativou, zejména pokud chcete nějakou korunu ušetřit a ubytování vám má sloužit hlavně pro přenocování, je levné ubytování v Söldenu. I ta nejlevnější ubytování zde ale neztrácí nic na kvalitě služeb. Stačí jen vyměnit luxus za skromnější podmínky a získáte levné ubytování v rakouském Söldenu. Příkladem budiž dům s apartmány Bella-Vista na okraji městečka.

200 metrů od lanovky Gaislachkogelbahn se nachází prostorné a moderní apartmány Haus Luigi, které vás překvapí svojí nižší cenou. Součástí hotelu je sauna s infračervenou kabinou, kterou můžete v rámci ubytování třikrát týdně zdarma využít.

Nejlépe hodnocená ubytování ve městě Sölden

Inviting Apartment in Sölden with Terrace

10

Inviting Apartment in Sölden with Terrace

UbytováníInviting Apartment in Sölden with Terrace. Inviting Apartment in Sölden with Terrace se nachází v Söldenu a nabízí ubytování s balkonem. Ubytování Inviting Apartment in Sölden with Terrace se nachází ve městě Sölden (Rakousko - Tyrolsko).

A CASA Amethyst

10

A CASA Amethyst

UbytováníA CASA Amethyst. A CASA Amethyst se nachází v Söldenu, 40 km od oblasti 47. Nabízí výhled na hory, bezplatné Wi-Fi a neplacené soukromé parkoviště. Ubytování A CASA Amethyst se nachází ve městě Sölden (Rakousko - Tyrolsko).

HEART - Manufaktur Appartements

9,9

HEART - Manufaktur Appartements

Ubytování (Apartmány) HEART - Manufaktur Appartements. HEART - Manufaktur Appartements se nachází v Söldenu, méně než 1 km od lyžařského vleku Innerwald I, a nabízí bezplatné Wi-Fi a saunu. Ubytování HEART - Manufaktur Appartements se nachází ve městě (Rakousko - Tyrolsko).

Studio S Riders welcome

9,9

Studio S Riders welcome

UbytováníStudio S Riders welcome. Studio S Riders welcome se nachází v Söldenu a nabízí saunu. Nabízí balkon, bezplatné Wi-Fi a neplacené soukromé parkoviště. Ubytování Studio S Riders welcome se nachází ve městě Sölden (Rakousko - Tyrolsko).

Nejlépe hodnocená ubytování v regionu Tyrolsko

Chalet M&M

10

Chalet M&M

Ubytování (Apartmán) Chalet M&M. Chalet M&M se nachází v Innsbrucku, 5 km od skokanského můstku Bergisel, Zlaté střechy a císařského paláce, a nabízí ubytování s bezplatným Wi-Fi. Ubytování Chalet M&M se nachází ve městě Götzens (Rakousko - Tyrolsko).

Ferienhaus zur Biene

10

Ferienhaus zur Biene

Ubytování (Prázdninový dům) Ferienhaus zur Biene. Ferienhaus zur Biene se nachází v obci Söll v Tyrolsku a nabízí terasu. 5 km od Čarodějnické vody Hochsöll. Ubytování Ferienhaus zur Biene se nachází ve městě Söll (Rakousko - Tyrolsko).

Ferienwohnung Alpenluft

10

Ferienwohnung Alpenluft

Ubytování (Apartmán) Ferienwohnung Alpenluft. Ferienwohnung Alpenluft se nachází v Hochfilzenu v Tyrolsku a nabízí balkon a výhled na hory. Schönau am Königssee leží 32 km daleko. Ubytování Ferienwohnung Alpenluft se nachází ve městě Hochfilzen (Rakousko - Tyrolsko).

Alpen Apart Stubaital

10

Alpen Apart Stubaital

Ubytování (Apartmán) Alpen Apart Stubaital. Alpen Apart Stubaital se nachází v obci Fulpmes. Nabízí bezplatné Wi-Fi a soukromé parkoviště. Ubytování Alpen Apart Stubaital se nachází ve městě Medraz (Rakousko - Tyrolsko).

Arrivar

10

Arrivar

Ubytování (Apartmán) Arrivar. Arrivar se nachází v obci Kappl a nabízí bezplatné Wi-Fi a výhled na hory. Nabízí zahradu a neplacené soukromé parkoviště. Ubytování Arrivar se nachází ve městě Kappl (Rakousko - Tyrolsko).