Hledat

Ubytování

Dovolená v Černé Hoře: pláže, nádherná horská příroda a milí místní

Dovolená v Černé Hoře: pláže, nádherná horská příroda a milí místní

Černá Hora je po Kosovu druhý nejmladší stát v Evropě. Turisty láká především na přímořská letoviska, nádhernou přírodu ve vnitrozemí a historická města. Vznikla v červnu roku 2006 rozdělením Srbska a Černé Hory na dva samostatné státy.

Nachází se na Balkánském poloostrově při pobřeží Jadranského moře. Sousedí s Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou, Albánií, Srbskem a Kosovem. Při návštěvě Černé Hory se tak nabízí udělat si i výlet do jedné z těchto okolních zemí.

Při objevování Černé Hory se připravte na hornatou krajinu. Zejména na severu a východě země se rozkládají vápencové hory a plošiny, nejvýznamnější je pohoří Durmitor. Ani výjevy, kdy od hladiny moře zíráte na nedaleký masiv, však zde nejsou výjimečné. Kromě hor je Černá Hora známá i pro velké množství lesů a vodních ploch. Jezer i řek s nádhernými kaňony zde naleznete opravdu velké množství.

I přes krásnou přírodu většina turistů míří do Černé Hory zejména pro odpočinek u moře. Dovolená u moře v Černé Hoře láká čím dál více turistů. Přímořská část s nížinami, z nichž se nečekaně zvedá pohoří Lovčen, se nachází na jihu a jihozápadě země.

Co je dobré vědět před příjezdem do Černé Hory

Černohorci patří mezi velmi hrdé národy, při projíždění jejich státem často narazíte na visící vlajky a dvouhlavého zlatého orla krále Nikoly, který je státním symbolem. Při setkání bývají milí a pohostinní. Z většiny jsou věřící, převládá zde pravoslavné náboženství. Zajímavostí je, že Černohorci jsou obecně poměrně líní, dokonce mají své „líné desatero“, s nímž se na některých turistických zastávkách určitě potkáte.

V létě zde panuje suché a teplé počasí, to pokud se bavíme o přímořské části. Ve vnitrozemí je podnebí více kontinentální. Zima je mírná (v horských oblastech chladnější) a poměrně deštivá. Ačkoliv není součástí Evropy, od roku 2002 se v Černé Hoře platí Eury.

Jak se po Černé Hoře nejlépe cestuje?

Protože se nejedná o veliký stát (13 812 km2), snadno jej procestujete vlastním automobilem. Když překonáte třináctihodinovou cestu z Prahy, po Černé Hoře se vám už bude jezdit jednoduše. Vždyť od severu k moři na jihu se dostanete za pouhé tři hodiny.

Pokud byste se nechtěli trápit s vlastním autem, potěší vás velmi hustá autobusová síť. Žádná moderní nádraží a špičkové autobusy sice nečekejte, ale dostanete se všude. Černá Hora má dvě mezinárodní letiště. Největší a hlavní je v Podgorici, druhé pak v Tivatu. Zde letadla přistávají přímo vedle horského masivu. Jestli tak jen pojedete kolem, stojí za to se zde zastavit. Nedaleko od letiště se navíc nachází pláž, můžete tak na ní nebo v některé z restaurací relaxovat s přelétávajícími letadly nad hlavou.

Přímořská letoviska u historických měst

Putování po Černé Hoře začínáme na jihovýchodě. I přes poměrně členité pobřeží se tu nacházejí rozsáhlé a široké pláže. A to ve velkém množství. Jedny z nejhezčích se nacházejí v Kotorské zátoce (Boka Kotorská)

Boka Kotorská

Středobodem celé zátoky je starobylé město Kotor, schovávající se pod pohořím Lovčen. Kolem celého trojúhelníkového půdorysu městečka jsou hradby. Vydáte se na ně procházkou od mořské hladiny směrem vzhůru. Doporučujeme tak učinit brzy ráno, vyhnete se tak velkému teplu a množství turistů. Na konci na vás mimo jiné čeká pevnost sv. Jana.

Nespočet dalších památek naleznete ve středověkém centru, do kterého vedou tři brány a díky němuž se Kotor nachází na seznamu světového dědictví UNESCO. Ochudit byste se neměli o návštěvu paláce Grbonja, Náměstí zbraní či katedrály svatého Trifona. Celé centrum města je tvořené úzkými zakřivenými uličkami, v nichž se střídají kamenné domky, obchůdky, restaurace a bary.

Zajímavý je také sjezd do města k moři. Měří 20 km a tvoří ho velké množství zatáček, některé z nich se točí až o 180 stupňů. Adrenalin vám zde stoupne do žil ve chvíli, kdy se na úzké silnici budete vyhýbat protijedoucímu vozidlu. Věřte, že se ocitnete velmi blízko krajnice.

Pokud cestou z nebo do Kotoru budete míjet malé městečko Njeguše, neváhejte zde zastavit a ochutnat místní vyhlášený pršut.

Vydáte-li se z Kotoru po pobřeží směrem na sever, narazíte na Perast, malé městečko, které dříve bývalo Centrem mořeplavců. Mnohé kostely a paláce jsou jen připomínkami dřívější prosperity. Místní ale městečko zrekonstruovali a dnes je tak pro svoji krásu velmi vyhledávané.

Budva

Největší přímořské letovisko a koncentraci největšího množství plážových povalečů naleznete v městě Budva. Při dovolené v Černé Hoře Budvu nesmíte opomenout. Její okolí lemují pohoří Lovčen a Paštroviči, na druhé straně se rozléhá Jadranské moře s písčitými i oblázkovými plážemi. K nejoblíbenějším se řadí Slovanská pláž, pláž Morgen a pláž Jar.

Když si budete chtít od koupání v moři oddychnout, vyrazte do centra města. Za prohlídku stojí středověké hradby, historické kamenné domy i biskupský kostel sv. Jana z 9. století. Jako protiklad k historickému centru a malým loďkám místních rybářů působí velké jachty milionářů, které na pobřeží hojně kotví.

Po setmění žije Budva bohatým nočním životem. Pokud zde budete v létě, neopomeňte se podívat na divadelní festival Budva – město divadla.

Hory, pohoří, jezera a příroda

Od nulové nadmořské výšky se nyní přesuňme o pár tisíc metrů výše. Celá Černá Hora se rozkládá v Dinárských horách, na nějaký ten kopec tak zde narazíte na každém kroku. Dominantou černohorské přírody je čtveřice národních parků.

NP Durmitor

Národní park Durmitor láká především na ticho hor a krásné výhledy. Je zároveň nejvyšším pohořím Černé Hory. Nachází se v něm nejvyšší hora celé země – Bobotov Kuk a další desítky dvoutisícových vrcholů. Za zmínku stojí například Crvena Zreda, která nabízí úchvatné výhledy do rozsáhlého údolí.

Celý park je jako dělaný pro procházky a horské túry. Díky značeným cestám jdou dobře naplánovat i realizovat. Minimálně jeden celodenní výšlap zde absolvovat doporučujeme. Při procházení jednotlivých tras a stezek se vyhnete davům, které jsou pro jiná typicky turistická místa běžné. V zimě se v místních horách i lyžuje, je zde několik svahů a vleků.

Dalším významným prvkem Durmitorského národního parku, který stojí za zhlédnutí, jsou ledovcová jezera. Jejich čirá modrá barva vytváří krásný kontrast s šedobílými vápencovými skalami a zelenajícími se pláněmi. Největším jezerem je zde Černé jezero. Kolem něj vede 3,5 kilometru dlouhá stezka, z níž si ho dokonale prohlédnete.

Nedaleko od jezera se vyskytuje Titova jeskyně, kde za války hledali úkryt partyzáni v čele s Titem. Navštívit můžete i fotosafari v oblasti Škrka s rozmanitými zvířecími druhy. Mimochodem, v celém národním parku se čas od času objevují medvědi.

NP Skadarské jezero

30 km od hlavního města Podgorica leží další národní park, jehož dominantou je stejnojmenné největší jezero na Balkáně. Na vodní hladině objevíte na 50 ostrůvků, některé neobydlené, jiné zastavěné kláštery a kostely. Na jezeru roste množství leknínů, rákosů a vodních rostlin. Jedná se také o největší ptačí rezervaci v Evropě.

O dalších dvou národních parcích se zmiňme jen okrajově. Park Lovčen se nachází v horském masivu stejnojmenného pohoří. Kromě nádherných scenérií, členitého terénu a značného množství jeskyní a propastí zde uvidíte i mauzoleum bývalého černohorského státníka a básníka Petra II. Petroviče Njegoše.

Čtvrtým do party je národní park Biogradska Gora. Uvnitř se rozkládá jeden ze tří evropských pralesů s více než 2000 druhy rostlin. Pokud ještě nebudete mít dost jezer, zavítejte k ledovcovému Biogradskému jezeru.

Užijte si trochu adrenalinu

Za objevení rozhodně stojí řeka Tara se svým úchvatným korytem. Vytváří nejhlubší kaňon v Evropě. Naleznete ji na severu u hranic s Bosnou a Hercegovinou. Na divoké části řeky je oblíbenou zábavou rafting. Na své si přijdou začátečníci i zkušenější.

Blízko vesnice Durdevica Tara ční nad korytem Tary známý Djurdevičův most. Je dlouhý 365 metrů a pokud se na něj postavíte, budete 172 metrů nad zemí. Nad kaňonem zde milovníci adrenalinu jezdí na zip-line.

Centra měst protkaná historií

Hlavním městem Černé Hory je Podgorica. Jako u většiny evropských měst se pyšní historickým centrem, v tomto případě starým městem Stara Varoš. Dominuje mu hodinová věž Sahat-kula s bronzovým zvonem Petr, který se rozeznívá každou neděle v poledne a o státních svátcích. Musíte tak mít štěstí, abyste jeho zvuk zaslechli. Jestli chcete poznat spíše moderní architekturu, zajděte se podívat na Náměstí Republiky.

Městem, které také stojí za pozornost, je v horách v jižní polovině země ukrytá Cetinje. Kdysi to bývalo královské město, kulturní a vzdělávací centrum. Dnes žije pouze odleskem své bývalé slávy, ale i přes jeho nevelkou rozlohu se jej vyplatí navštívit. Můžete navštívit některé z muzeí, připomínající jeho slavnou minulost či královskou hrobku, která je odkazem na bývalé pány města.

Pokud dovolenou v Černé Hoře plánujete, doporučujeme nijak neotálet, země je rok od roku více navštěvovaná. Kromě přímořských letovisek začínají turisté více a více pronikat i do hor a vnitrozemí. Svojí rozlohou sice není o moc větší než některé kraje České republiky, rozmanitostí a nabídkou turistických cílů však některé z nich hravě strčí do kapsy.

Ubytování v Černé Hoře

Kvalita a nabídka ubytování se v Černé Hoře liší dle destinace. V přímořských letoviskách naleznete výrazně více možností, kde složit hlavu, a i kvalita hotelů je zde vyšší. Apartmány u moře v Černé Hoře dosahují vysokých kvalit služeb. Ve vnitrozemí je to s nabídkou horší, žádné dramatické obrázky ale nečekejte. Dobré vybavení a čistota jsou zde samozřejmostí. V hotelích i dalším ubytování se asi nejvíce projevuje černohorská pohostinnost.

Příkladem luxusního ubytování je velmi fotogenický ostrůvek Sveti Stefan v Budvanském zálivu, kde uvidíte jeden skvělý hotel vedle druhého.

Alternativou k hotelům je soukromé ubytování, které je na Balkáně velmi rozšířené. Opět ve velkém reflektuje pohostinnost místních. Ceny soukromého ubytování jsou přijatelné a málokdy se vám stane, že vyváznete bez ochutnávky nějaké té místní speciality.

Třetí možností, jak se vyspat, zejména pokud si nepotrpíte na přílišný luxus, představují kempy.