Hledat

Ubytování

Baška: městečko s nádhernou pláží

Chorvatské městečko Baška je oblíbenou destinací (nejen) českých turistů, zejména díky krásné dvoukilometrové pláži, okolnímu pohoří a přívětivé poloze. Nachází se na jihovýchodě ostrova Krk, na konci úrodného údolí Baška Draga. Je tak zajímavou alternativou pro turisty, kterým se nechce cestovat až na samotný jih Chorvatska. Letovisko Baška láká turisty z České republiky především na příznivé ceny a podobnou kulturu.

Ostrov Krk leží v Kvarnerském zálivu a je největším ostrovem jadranských ostrovů. Je známý pro své vápencové kopce, které se vzpínají především na severu ostrova. Doplňují je historická městečka, opuštěná místa na východě a také množství pláží.

V Bašce žije zhruba 1 700 obyvatel. Městečko profituje především z turismu. Kromě něj je zde velmi rozšířené zemědělství, vinařství a rybolov. Než sem ve velkém začali proudit turisté, byl rybolov hlavním zdrojem obživy. Dnes už se mu věnuje pouze malá část obyvatel a připomínají ho restaurace s nabídkou mořských plodů a malé rybářské čluny podél pobřeží.

Baška a Češi

Češi v minulosti v Bašce zanechali velmi výraznou stopu, a to nejen v podobě velkého množství turistů. Podíleli se zde na rozvoji turismu, díky působení Klubu českých turistů jsou v blízkém okolí Bašky zmapované a vyznačené desítky kilometrů turistických tras. Mezi první Čechy, kteří do Bašky přišli, patřil Emil Geistlich, který zde vybudoval mořské lázně. Přízni místních se těšila také Zdeňka Čermáková, která tu pracovala jako lékařka. Oba mají v Bašce hrob, podle Čermákové se dokonce jmenuje místní zdravotní středisko.

Počasí

Ostrov Krk v Chorvatsku spadá do středomořského subtropického podnebí. Letní teploty se zde ve dne pohybují v rozmezí 30-35 °C. Pokud byste do Bašky zavítali v zimě, očekávejte teploty několik stupňů nad nulou, k bodu mrazu se přibližují jen výjimečně.

Pro Bašku je typický silný vítr. Místní dokonce větrům přiřadili svá pojmenování. Ten, který vane od severovýchodu a objevuje se zejména v zimě, se nazývá Bora. Jihozápadní vítr, vyskytující se převážně na jaře je Jugo a v létě se nejčastěji můžete setkat s Maestralem, vanoucím od západu. Vítr způsobuje v jinak klidném letovisku překvapivě vysoké vlny, které dosahují až tří metrů.

Pláže v Bašce

Největším lákadlem, který Baška nabízí, je téměř 2 kilometry dlouhá pláž Vela. Střídají se na ní písečné a oblázkové úseky, vstup do moře je z ní velice pozvolný. Je čistá, což dokazuje ocenění Modrá vlajka, která je symbolem právě čistoty. Kolem pláže se nachází mnoho restaurací a kaváren, můžete si zde pronajmout lehátko, slunečník i člun.

Zhruba v polovině pláže sídlí Funny Park Baška, zábavní park především pro děti. Ty se vydovádí na množství atrakcí, trampolín či skluzavek. Dospělí si mezitím mohou půjčit kolo či skútr a vyrazit na obhlídku městečka.

Pláž v Bašce bývá díky velkému turistickému zájmu ve vrcholné sezóně přeplněná, proto se vyplatí vyrazit na koupání také jinam.

Necelé 4 km severovýchodně leží FKK pláž Buncaluka o délce 300 metrů. Je písčitooblázková a obklopená borovicovým lesíkem. O dalších 500 metrů dále byste narazili na malou skrytou pláž Jablanova. Za návštěvu stojí také pláže Storišče a Vrženica. Přímo v Bašce funguje také pláž pro psy, kde si dopřejete koupel i se svými čtyřnohými mazlíčky.

Co navštívit v Bašce?

Když už vás koupání a opalování omrzí, vyrazte do centra městečka. Už jen procházka jeho uličkami potěší vaše oko. Cestou budete mít nespočet restaurací s různými kuchyněmi, vévodit jim však budou ty jižanské. Bez ochutnání místních specialit a plodů moře byste Bašku neměli opouštět.

V Bašce stojí několik kostelů, za zhlédnutí stojí zejména kostel sv. Ivana, k němuž si budete muset udělat krátký, ale výškově náročný výšlap. Odměnou vám bude nádherný výhled na Bašku a moře a ideální příležitost k pořízení nějaké té fotografie.

Přímo v Bašce můžete navštívit také mořské akvárium se zajímavou sbírkou ryb, korýšů, plžů a hub. Pro aktivnější povahy je v okolí městečka připraveno několik desítek turistických tras, které lze pohodlně zdolávat i na kole. Cestou se vám budou naskytovat úchvatné panoramatické výhledy.

Baška Chorvatso - ostrov Krk

Na pláži a v jejím okolím jsou k dispozici volejbalové a fotbalové hřiště, minigolf či stolní tenis. Pokud zde máte více času, můžete ho vyplnit celodenním výletem lodí na některý z ostrovů, například ostrov Rab nebo opuštěný ostrov Goli otok se zbytky politického vězení.

Kam vyrazit z Bašky na výlet?

Když pomineme okolní kopce, do kterých by byl hřích se neprojít, nebojte se z Bašky vyrazit i dále. Hrátky přírody můžete obdivovat v krasové jeskyni Biserujka, vzdálené od Bašky cca 14 km.

Bašským údolím vede Bašská stezka hlaholice, která vzdává hold tomuto starému slovanskému písmu. Kromě příjemné procházky vám nabídne i pár zajímavých informací k zapamatování.

Jižním směrem od Bašky leží ostrov Rab. Za návštěvu zde stojí samotné historické městečko Rab s malebnými kamennými uličkami, lesopark Dundo a samozřejmě krásné písečné pláže s pozvolným vstupem do moře.

Historickým měst se na ostrově Krk vyskytuje více, svoji dovolenou v chorvatské Bašce byste o návštěvu alespoň jednoho neměli ochudit. Na jihozápadním pobřeží ostrova leží město Krk, které je typické svými hradebními zdmi, které dříve chránily město před častými útoky pirátů. Zajímavé je také malé městečko Vrbnik na severovýchodě ostrova, které je unikátní tím, že je celé vybudováno na útesu. V jeho okolí se hojně pěstuje vinná réva, zvlášť pak odrůda bílého vína Žlahtina, které se nikde jinde nepěstuje.

Cesta do Bašky

Obdobně jako do jiných částí Chorvatska, i do Bašky se nejčastěji cestuje autem. Nejkratší a nejpohodlnější cesta vede přes Rakousko a Slovinsko po ose Vídeň – Graz – Maribor – Záhřeb – Rijeka – Baška. Z Mariboru můžete také pokračovat Slovinskem dále do Lublaně a odtud do Rijeky. Když už si totiž budete kupovat slovinskou dálniční známku, tím, že se vyhnete Záhřebu, ušetříte na chorvatském mýtném.

Pokud nejste příznivcem organizovaných zájezdů, cestovat do Bašky autobusem se z časového ani jiného hlediska nevyplatí. Stejné to je, pokud se chcete dostat do Bašky letecky. Nejbližší letiště se nachází v hodinu vzdálené Rijece, sem však spoje z Prahy nelétají. Přímé lety z Letiště Václava Havla míří pouze na jih do Splitu a Dubrovníku či do Záhřebu. Do Rijeky byste museli letět z Mnichova.

Ubytování v Bašce

Ubytování v chorvatské Bašce je obdobné jako ve zbytku země. Přímo u pláže můžete přebývat v luxusních a komfortních hotelech. Pohodlnou variantou jsou také apartmány v Bašce. Patrně nejoblíbenější formou je ale ubytování v soukromí v Bašce. Místní jsou velmi přívětiví a nabídnou vám krásné ubytování za rozumné peníze. Celkovou nabídku ubytování doplňuje velké množství kempů, které jsou ideální, pokud přes ostrov Krk pouze projíždíte a chcete zde strávit den nebo dva.

Obecně platí, že čím více klidu chcete mít, tím dále od pláže si hledejte ubytování. Ztratíte sice výhodu toho, že z hotelu vyrazíte v plavkách rovnou k moři, na pláži v Bašce to ale během sezóny je opravdu hlava na hlavě a pokud si tak chcete užít klidnější dovolenou, ubytujte se od ní dále.

Nejlépe hodnocená ubytování ve městě Baška

Apartment Zvone

10

Apartment Zvone

Ubytování (Apartmán) Apartment Zvone. Apartment Zvone se nachází v Bašce, 100 metrů od pláže Vela, necelý 1 km od pláže Helena, 1,4 km od pláže Bunćuluka a 300 metrů od autobusového nádraží. Ubytování Apartment Zvone se nachází ve městě Baška (Chorvatsko - Krk). V následujících dnech se ceny pohybují od 1 361 Kč za noc (Rozdíl v ceně vyrovnáme)

Studio Apartments Svajka

10

Studio Apartments Svajka

Ubytování (Apartmány) Studio Apartments Svajka. Located in Baška in the Krk Island region and Baška Bus Station reachable within 2. Ubytování Studio Apartments Svajka se nachází ve městě Baška (Chorvatsko - Krk). V následujících dnech se ceny pohybují od 1 414 Kč za noc (Rozdíl v ceně vyrovnáme)

Hotel & Resort ISOLA

10

Hotel & Resort ISOLA

Ubytování (Hotel) Hotel & Resort ISOLA. Situated in Baška, 700 metres from Baška Bus Station, Hotel & Resort ISOLA features views of the pool. Ubytování Hotel & Resort ISOLA se nachází ve městě Baška (Chorvatsko - Krk). V následujících dnech se ceny pohybují od 3 791 Kč za noc (Rozdíl v ceně vyrovnáme)

Apartment Sepat with Free Parking Place in Baska

9,9

Apartment Sepat with Free Parking Place in Baska

Ubytování (Apartmán) Apartment Sepat with Free Parking Place in Baska. Featuring a terrace with mountain views, and a garden and barbecue facilities, Apartment Sepat with Free Parking Place in Baska can be found in Baška,... Ubytování Apartment Sepat with Free Parking Place in Baska se nachází ve městě Baška (Chorvatsko - Krk).

Apartment Marwin

9,9

Apartment Marwin

Ubytování (Apartmán) Apartment Marwin. Tento klimatizovaný apartmán se nachází v obci Baška, 700 metrů od přístavu. Ubytování Apartment Marwin se nachází ve městě Baška (Chorvatsko - Krk).

Margarita

9,9

Margarita

Ubytování (Apartmán) Margarita. Margarita se nachází u pláže v Bašce, 100 metrů od přístavu Baška a 1,2 km od autobusového nádraží Baška. Ubytování Margarita se nachází ve městě Baška (Chorvatsko - Krk). V následujících dnech se ceny pohybují od 1 530 Kč za noc (Rozdíl v ceně vyrovnáme)

Nejlépe hodnocená ubytování v regionu Přímořsko-gorskokotarská župa

Apartman Letizia

10

Apartman Letizia

Ubytování (Apartmán) Apartman Letizia. Located in Rijeka, 2.9 km from The Maritime and History Museum of the Croatian Littoral and 3. Ubytování Apartman Letizia se nachází ve městě Rijeka (Chorvatsko - Přímořsko-gorskokotarská župa). V následujících dnech se ceny pohybují od 1 147 Kč za noc (Rozdíl v ceně vyrovnáme)

Apartmani MAC

10

Apartmani MAC

Ubytování (Apartmány) Apartmani MAC. Located in Novi Vinodolski, Apartmani MAC offers accommodation with a balcony and free WiFi. Ubytování Apartmani MAC se nachází ve městě Novi Vinodolski (Chorvatsko - Přímořsko-gorskokotarská župa).

Villa Dora

10

Villa Dora

Ubytování (Vila) Villa Dora. Boasting air-conditioned accommodation with a private pool, lake view and a patio, Villa Dora is situated in Sužan. Ubytování Villa Dora se nachází ve městě Sužan (Chorvatsko - Krk).

Villa Tanja

10

Villa Tanja

Ubytování (Vila) Villa Tanja. Villa Tanja je situována v budově z 19. století a nachází se na klidném místě v historické části Crikvenice, 50 metrů od centra města a 100 metrů od pláže,... Ubytování Villa Tanja se nachází ve městě Crikvenica (Chorvatsko - Přímořsko-gorskokotarská župa). V následujících dnech se ceny pohybují od 2 804 Kč za noc (Rozdíl v ceně vyrovnáme)

Villa Melita

10

Villa Melita

Ubytování (Apartmán) Villa Melita. Set in Opatija, 1.6 km from Opatija Port and 1.7 km from The Open Air Summer Theater in Opatija, Villa Melita offers accommodation with free WiFi, air... Ubytování Villa Melita se nachází ve městě Opatija (Chorvatsko - Istrie).

Goga

10

Goga

Ubytování (Apartmán) Goga. Situated in Selce in the Primorsko-Goranska županija region, Goga has a terrace and sea views. The air-conditioned accommodation is 4 km from Crikvenica. Ubytování Goga se nachází ve městě Selce (Chorvatsko - Přímořsko-gorskokotarská župa).