Hledat

Ubytování

Baška: městečko s nádhernou pláží

Chorvatské městečko Baška je oblíbenou destinací (nejen) českých turistů, zejména díky krásné dvoukilometrové pláži, okolnímu pohoří a přívětivé poloze. Nachází se na jihovýchodě ostrova Krk, na konci úrodného údolí Baška Draga. Je tak zajímavou alternativou pro turisty, kterým se nechce cestovat až na samotný jih Chorvatska. Letovisko Baška láká turisty z České republiky především na příznivé ceny a podobnou kulturu.

Ostrov Krk leží v Kvarnerském zálivu a je největším ostrovem jadranských ostrovů. Je známý pro své vápencové kopce, které se vzpínají především na severu ostrova. Doplňují je historická městečka, opuštěná místa na východě a také množství pláží.

V Bašce žije zhruba 1 700 obyvatel. Městečko profituje především z turismu. Kromě něj je zde velmi rozšířené zemědělství, vinařství a rybolov. Než sem ve velkém začali proudit turisté, byl rybolov hlavním zdrojem obživy. Dnes už se mu věnuje pouze malá část obyvatel a připomínají ho restaurace s nabídkou mořských plodů a malé rybářské čluny podél pobřeží.

Baška a Češi

Češi v minulosti v Bašce zanechali velmi výraznou stopu, a to nejen v podobě velkého množství turistů. Podíleli se zde na rozvoji turismu, díky působení Klubu českých turistů jsou v blízkém okolí Bašky zmapované a vyznačené desítky kilometrů turistických tras. Mezi první Čechy, kteří do Bašky přišli, patřil Emil Geistlich, který zde vybudoval mořské lázně. Přízni místních se těšila také Zdeňka Čermáková, která tu pracovala jako lékařka. Oba mají v Bašce hrob, podle Čermákové se dokonce jmenuje místní zdravotní středisko.

Počasí

Ostrov Krk v Chorvatsku spadá do středomořského subtropického podnebí. Letní teploty se zde ve dne pohybují v rozmezí 30-35 °C. Pokud byste do Bašky zavítali v zimě, očekávejte teploty několik stupňů nad nulou, k bodu mrazu se přibližují jen výjimečně.

Pro Bašku je typický silný vítr. Místní dokonce větrům přiřadili svá pojmenování. Ten, který vane od severovýchodu a objevuje se zejména v zimě, se nazývá Bora. Jihozápadní vítr, vyskytující se převážně na jaře je Jugo a v létě se nejčastěji můžete setkat s Maestralem, vanoucím od západu. Vítr způsobuje v jinak klidném letovisku překvapivě vysoké vlny, které dosahují až tří metrů.

Pláže v Bašce

Největším lákadlem, který Baška nabízí, je téměř 2 kilometry dlouhá pláž Vela. Střídají se na ní písečné a oblázkové úseky, vstup do moře je z ní velice pozvolný. Je čistá, což dokazuje ocenění Modrá vlajka, která je symbolem právě čistoty. Kolem pláže se nachází mnoho restaurací a kaváren, můžete si zde pronajmout lehátko, slunečník i člun.

Vela Plaza Baška Chorvatsko

Zhruba v polovině pláže sídlí Funny Park Baška, zábavní park především pro děti. Ty se vydovádí na množství atrakcí, trampolín či skluzavek. Dospělí si mezitím mohou půjčit kolo či skútr a vyrazit na obhlídku městečka.

Pláž v Bašce bývá díky velkému turistickému zájmu ve vrcholné sezóně přeplněná, proto se vyplatí vyrazit na koupání také jinam.

Necelé 4 km severovýchodně leží FKK pláž Buncaluka o délce 300 metrů. Je písčitooblázková a obklopená borovicovým lesíkem. O dalších 500 metrů dále byste narazili na malou skrytou pláž Jablanova. Za návštěvu stojí také pláže Storišče a Vrženica. Přímo v Bašce funguje také pláž pro psy, kde si dopřejete koupel i se svými čtyřnohými mazlíčky.

Co navštívit v Bašce?

Když už vás koupání a opalování omrzí, vyrazte do centra městečka. Už jen procházka jeho uličkami potěší vaše oko. Cestou budete mít nespočet restaurací s různými kuchyněmi, vévodit jim však budou ty jižanské. Bez ochutnání místních specialit a plodů moře byste Bašku neměli opouštět.

V Bašce stojí několik kostelů, za zhlédnutí stojí zejména kostel sv. Ivana, k němuž si budete muset udělat krátký, ale výškově náročný výšlap. Odměnou vám bude nádherný výhled na Bašku a moře a ideální příležitost k pořízení nějaké té fotografie.

Přímo v Bašce můžete navštívit také mořské akvárium se zajímavou sbírkou ryb, korýšů, plžů a hub. Pro aktivnější povahy je v okolí městečka připraveno několik desítek turistických tras, které lze pohodlně zdolávat i na kole. Cestou se vám budou naskytovat úchvatné panoramatické výhledy.