Hledat

Ubytování

Průvodce cestovatele - Chorvatsko

Chorvatsko je jednou z nejvíce oblíbených destinací. Místo kam snad nejvíce Čechů míří na svou dovolenou. Většina Čechů jezdí autem, ale často je mnohem pohodlnější i levnější si zaplatit letenku do Dubrovníku. Letenky do Splitu budou ještě levnější. Chorvatsko známe ho jako zemi, která má mnoho kilometrů dlouhý přístup do krásného Středozemního moře. Chorvatsko však skýtá daleko více příležitostí, než je koupání v moři. Ve vnitrozemí, můžeme nalézt mnoho překvapivých míst.

Překvapivé Chorvatsko

Je to země převážně hornatá, hory dosahují až výšky 2000 m n.m. Jeho rozloha je téměř 60 000 km čtverečních a spadá pod něj 1185 ostrovů a ostrůvků. Chorvatsko je jeden ze států bývalé Jugoslávie, která se rozpadla v roce 1990. OSN se musela starat o klid na sporných územích až do roku 1995 a poslední území Východní Slavonie bylo navráceno až v roce 1998.

Chorvatsko ztratilo samostatnost již zavražděním krále Demetera Zvonimíra v roce 1089. Chorvatsko propadlo Uhrám a pod jejich nadvládou 900 let. Na konci 1. světové války vyhlásilo nezávislost, ale pod nátlakem muselo souhlasit k připojení ke Království Srbů, Chorvatů a Slovinců.

Chorvatsko má spoustu přírodních úkazů, na které stojí za to se vypravit. Například Národní park Plitvická jezera je vyhledávanou turistickou atrakcí. Skládá se ze 16 jezer uprostřed lesů. Jsou kaskádovitě uspořádány, takže tvoří hotový zázrak. Další Národní park Kornati, tvoří přes 150 ostrovů. Na těch nalezneme podvodní jeskyně .

Trochu z jiného odvětví je pro Chorvatsko velmi významná Eufrasiova bazilika, kde nalezneme nejzachovalejší stopy byzantského umění. Dále ve Splitu můžeme navštívit Diokleciánův palác, což je nejrozsáhlejší římská architektonická památka na celém Jadranu. Stojí zde už od 3. století a je opravdu velmi zachovalý. Další, turisty velmi vyhledávané památky, jsou přímořská města Dubrovník a Pula.

Jestliže se vydáte na dovolenou do Chorvatska, určitě neproležte celý týden na pláži, ale vyrazte se trochu porozhlédnout po okolí. Sami budete překvapeni, kolik pozoruhodností objevíte.

Neváhejte jet do Chorvatska

Pokud plánujete dovolenou v Chorvatsku, doporučujeme zarezervovat ubytování v Chorvatsku co nejdříve. Není žádným tajemstvím fakt, že nejlepší ubytování bývají i rok dopředu zarezervovaná na další sezonu. Věříme, že se nemůžete dočkat, až budete ležet na oblázkové pláži a plnými doušky si vychutnávat slaný vlhký mořský vzduch.

Ale právě před tímto zaslouženým odpočinkem za celý rok Vás čeká ještě spousta práce. Ať už s výběrem destinace či „pouhým“ sbalením všech těch nepostradatelných věcí, které jsou na řádnou dovolenou zapotřebí. A kdo z Vás má děti, tak ví, že splnit například váhový limit do letadla či vše naskládat třeba jen do osobního automobilu je opravdu někdy nadlidský úkol. Dovolená v Chorvatsku je dnes českou klientelou velmi žádaná. Má hned několik výhod. Můžete jet v pohodlí Vašeho osobního automobilu, a tím samozřejmě volíte čas, kdy si vyjedete. Nejste omezováni nikým v autobuse. Dnes je neskutečný výběr zájezdů od různých cestovních kanceláří, ať už na internetu či přímo v cestovní kanceláři.

Velmi oblíbené se za posledních pár let stali last minute zájezdy. Jsou cenově výhodnější a dovolenou si můžete zařídit až na poslední chvíli. Což v dnešní době při velké zaměstnanosti spousta lidí ocení. Dovolená v Chorvatsku pro většinu lidí čisté moře, krásná příroda, útesy, spoustu vynikajícího jídla, čerstvých ryb, sportovní a relaxační vyžití. Chorvatsko je prostě vše co od dovolené čekáte

Levné ubytování v Chorvatsku

Chorvatsko je srdeční záležitost většiny Čechů. Je to poměrně blízká destinace, která skýtá nevídané možnosti. Do Chorvatska se jezdí převážně autem. Dříve se ubytování hledalo na místě, ale my doporučujeme si ho zarezervovat předem. Nebojte si vybrat ubytování, u kterého majitelé trvají na záloze. U většiny ubytování je možnost bezplatného zrušení do určitého data, později za procentuální poplatek z ceny. Doporučujeme ubytování zarezervovat co nejdříve z důvodu velkého zájmu o dovolenou v Chorvatsku. 

Grebaštica

Grebaštica je malinká vesnice nedaleko Šibeniku. Sem se dostanete nejlépe autem, a autem se dostanete také na nedaleké, naprosto úžasné plážky. Vesnici ale protíná dost frekventovaná silnice. Z druhé strany už vidíte moře. Je zde možné dojet na cca 2 km vzdálenou pláž, přelézt plot do mufloní obory a užívat si prázdné pláže s mnohými mořskými potvůrkami. Nasbírat lastury a ulity ježovek, pozorovat různě barevné rybičky, ale také chobotnice nebo třeba hvězdice.

Ubytování Grebaštica

Doporučujeme ubytování rezervovat co nejdříve z důvodu velkého zájmu o tuto oblast. Pokud budete mít štěstí, majitelé apartmánů budou mluvit plynně anglicky, ale je možné se domluvit i chorvatsko-česky. Většina apartmánů je vybaveno kuchyní, s mikrovlnnou troubou a varnou konvicí. Součástí je televize, přístup na Internet a klimatizace (za příplatek). V září ubytování vychází výhodněji než v sezoně.

Co s sebou do apartmánu v Chorvatsku?

Pro ty, kteří mají v plánu dovolenou v Chorvatsku poprvé, uvádíme několik typů na co nezapomenout při balení kufrů na dovolenou. Je rozdíl, jestli jedete do apartmánů, kde si budete jídlo připravovat sami, nebo do hotelu, kde budete mít all-inclusive nebo polopenzy. Následující seznam slouží pro milovníky soukromí v apartmánech:

  • instantní káva, čaj ovocný
  • pepř, hl. mouka
  • medo, cukrjam domácí
  • přípravek proti komárům do zásuvky
  • struhadlo, papírové utěrky 4 role
  • ubrus, ostrý nůž
  • fén
  • jar, houbičku + utěrku látkovou

Na místě si určitě dopřejte olivový olej, těstoviny, ovoce, zeleninu, sýry, mléčné výrobky, ryby, apod..

Do Chorvatska s kolem

Obliba cyklistiky u nás stále roste. Je to dáno také technologickým pokrokem. Koupit si můžete různá odlehčená kola, elektrokola, takže sportovat na kole může i člověk s nadváhou a podobně. Stačí si zvolit jednodušší terén. Cyklistika je velmi oblíbená také proto, že krom kola v podstatě nepotřebujete žádné jiné vybavení. Tak je kolo jedinou investicí. Do kola se po chvíli zamiluje každý a začne vyhledávat různé cyklistické zájezdy.

Co se cyklistických zájezdů týče, můžete si vybrat cyklo dovolenou v rámci České republiky, ale také v zahraničí. Velmi oblíbené je Chorvatsko a jiné přímořské státy, kde vlahý vzduch doslova vybízí k větším sportovním výkonům. Na druhou stranu se nemusíte přetažení vůbec obávat, protože dovolená na kole není v žádném případě jen pro velmi zdatné sportovce. Účastníci zájezdu se zařadí do různých výkonnostních skupin. Zdaleka nejlepší jet vzít s sebou kolo i brusle a navštívit některou z mnoha stezek na brusle. Skloubit tyto dvě aktivity je nepopsatelné a navíc můžete cestou navštívit lázně. Zde můžete protáhnout tělo pravděpodobně nejzdravějším sportem-plaváním v klasických či termálních bazénech, anebo si užít některou ze saun či welness procedur. My doporučujeme spojit cyklo dovolenou s návštěvou historických pamětihodností. Na kole se dostanete i tam, kam taxíky nemohou.

Veterinární předpisy

Psi a kočky v doprovodu svého majitele musí mít mezinárodní očkovací průkaz (Europas Petpassport) s vyznačeným potvrzením o vakcinaci proti vzteklině a potvrzení o identifikaci (tetování, označení mikročipem), tzn. stejně jako to požadují země Evropské unie. Pro Chorvatskou republiku není potřeba sérologické vyšetření.

Potvrzení o očkování proti vzteklině musí být při vstupu do Chorvatska nejméně 15 dní staré, ale nesmí být starší než 6 měsíců. U prvního očkování, které se provádí ve stáří 3 měsíců, musí být očkování nejméně 6 měsíců a ne déle než jeden rok před cestou. Navíc Chorvatsko požaduje potvrzení od veterinárního lékaře o tom, že zvíře je zdravé a potvrzení z místně příslušné veterinární správy, že v místě je tzv. příznivá nákazová situace (kulaté razítko). Pokud veterinární vyšetření nebylo provedeno nebo chybí potvrzení o něm, provedou je na hraničním přechodu chorvatští veterináři. Je třeba však počítat s dosti vysokým poplatkem za toto náhradní vyšetření.

Dovoz a dočasný pobyt potencionálně nebezpečných psů rasy teriér – bullteriérů, pitbullteriérů a jejich kříženců, kteří nejsou zapsáni v registru Mezinárodního kinologického svazu (FCI), je zakázán.

Diokleciánův palác

Palác se nachází ve Splitu. Kdybychom měli prohlédnout všechny dochované antické památky v Chorvatsku, byl by Diokleciánův palác z nich nejlépe dochovaný.

Tisíce turistů z celého světa sem každý rok přijíždí, aby si to mohli na vlastní oči prohlédnout. Palác tu stojí od 3 století, kdy si jej nechal postavit jako své sídlo římské císař Dioklecián. Sloužil tedy jako pevnost a velmi přepychové sídlo vládce. Od 7. století byl domovem běžencům, z měst v okolí Splitu.

Při pohledu na palác budete ohromeni jeho krásnou a tak není ani divu, že je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Chorvatské ostrovy

Istrie

Z ilyrského kmene Histri, který zde žil před dvěma tisíciletími, pochází sám název Istrijského poloostrova. Navštívit zde lze malebné rybářské vesnice, historická centra měst, moderní rekreační místa na pobřeží, městečka v horách a nekonečné vinice ve vnitrozemí. Podél rozvětveného pobřeží je více než třicet větších přístavů. Podnebí je středozemní s mírnou zimou a slunečným létem. Letní vedra osvěžuje mořský vítr „Maestral“. Vegetace je bujná – dubové a borové lesíky, háje a vinice. Bohatý život pod mořskou hladinou Vám připraví plno krásných zážitků při potápění.

Poreč

Město a přístav Poreč s okolím je nejoblíbenější středisko na celém jadranském přímoří a je pozoruhodné svými historickými památkami. Staré město se nachází na poloostrově, který daleko vyčnívá  z pevniny. K mimořádně cenným historickým památkám Poreče patří starokřesťanská  Eufraziova bazilika.

Ostrov Hvar nabízí jen to nejlepší

Léto a vytoužená doba dovolených. Vytoužená chvíle odpočinku. K tomuto okamžiku se upínáme snad celý rok. Už jen ta představa teplého počasí a krásně šplouchajícího moře nám pozvedne náladu. Pro trávení volných dní a užívání si Chorvatska doporučujeme ostrov Hvar.

Jako způsob dopravy do vysněného bodu zájmu doporučujeme cestování autem. Vidíme na tom nemalé výhody. Samotná cesta většinou proběhne bez komplikací a to včetně trajektu, který jede ze Splitu až na Hvar, do přístavu Starý Grad.

Možnosti ubytování na ostrovu Hvar jsou tu velmi rozdílné, přes skromnější ubytování až po luxusní destinace. Takže si můžete vybrat ubytování, které pro Vás bude finančně dostupné.

Historie ostrova Hvar

Historie ostrova je velmi zajímavá, tak zde najde zalíbení člověk se zálibami, jako jsou dlouhé procházky, pří nichž bude nasávat tu úžasnou atmosféru. I mne tyto procházky učarovaly. Atmosféra ostrova byla velmi romantická a příjemná. Najdete zde velký počet kulturních památek, které Vás jistě nadchnou.

Užijete si příjemný mořský vánek

Ostrov Hvar je velmi sympatický svými klimatickými podmínkami. Pokud nejste typem člověka, který by se vyžíval v úmorných vedrech, bude vám místní počasí velmi vyhovovat. Jedna zajímavá informace je, že ostrov Hvar vyniká největší insolací, což znamená, že se může pochlubit největším počtem hodin slunečního svitu na celém východním Jadranu. Také teplota moře byla velmi příjemná a sváděla k častým pokusům o menší či větší zábavě ve vodě.

Jídlo

Pro gurmány máme zajisté vynikající zprávu. Místní stravování je velmi chutné. Najdete zde velký výběr opravdových dobrůtek. I občasná návštěva místní restaurace člověka rozhodně nezrujnuje. Například palačinka se dá koupit za 20 Kun a rizoto s mořskými plody za 80 Kun. Kopeček zmrzliny vyjde na 6-8 Kun. Je to ale kopeček velikosti třech českých.

Samozřejmě v místních podmínkách je nesmírně důležitý pitný režim. Ale voda je všude lehce dostupná, takže se nemusíte strachovat.

Potápění na Hvaru

Pro mnoho česhů může být nejzásadnější důvod výběru dovolené na ostrově Hvar jeho nesčetná nabídka míst, kde se můžete potápět. Pro většinu se jedná o fascinující zážitek. Nádherný barevný podmořský svět, který se vám náhle odhalí, je něco naprosto nezapomenutelného. Každý, kdo se chce potápět, musí mít platný potápěčský průkaz, který je vydáván na 365 dní osobám, jež prokáží patřičnou kvalifikaci z mezinárodně uznávaných potápěčských škol.

Jelsa na ostrově Hvar

Jelsa je malé městečko (asi 2000 obyvatel) na ostrově Hvar. Máte zde spoustu možností, kde se ubytovat, buď ve velkém komplexu apartmánů s hotelem (Fontana). Ke koupání máte několik příležitostí, vždy si ale najděte místo dál od přístavu, lodě totiž vodu znečišťují.

Vyberte si jednu z vybetonovaných plážek. Zcela určitě budete potřebovat silnější deku nebo karimatku. Pokud jste si zapomněli koupací brýle nebo boty do vody, nemusíte zoufat. Ve městečku najdete několik stánků, kde si všechny nezbytnosti, včetně plážových dek, můžete zakoupit za ceny cca stejné jako v České republice.

Nezapomeňte také navštívit místní ovocný trh. Pochutnáte si na melounech a čerstvých fících. Ceny potravin, ale také ubytování jsou asi tak o jednu čtvrtinu až jednu třetinu vyšší než na pevnině. Stojí to ale za to. Ostrov Hvar je prostě nepřekonatelný a městečko Jelsa je jedním z nejhezčích přístavů. Na Hvar se dostanete trajektem ze splitu do přístavu Starý Grad. Odtud je asi 11 km.

Co si přivést jako suvenýry? Nejen jako suvenýry, ale jako každodenní radost si kupte víno, které má v okolí Jelsy výbornou kvalitu. Každý večer si otevřete lahvinku, kterou si vypijete na terase vašeho apartmánu. Dobré víno zde stojí cca 60 Kun.

Nesmíte zapomenout koupit olivový olej (70 Kun za litr) a olej z levandule. Ten je vhodný do koupele nebo na masáže. Lahvička stojí cca 50 Kun. Nepohrdněte ani různými výrobky z levandule a námořnickými tričky a ručníky.