Hledat

Ubytování

Dovolená v Chorvatsku: Pět letovisek, které si Češi zamilovali

Dovolená v Chorvatsku: Pět letovisek, které si Češi zamilovali

Uvažujete o tom, že strávíte dovolenou v Chorvatsku? Lokalit, v nichž lze prožít dny plné pohody a sluníčka, je spousta. Nevíte, které dát přednost? Vybrali jsme pět letovisek, kam Češi rádi jezdí – každé se nalézá v jiné části země. Do Chorvatska lze vyrazit autem, což dělá většina našinců, ale samozřejmě jsou k dispozici i letecké a autobusové zájezdy. Ubytujete se v hotelu se snídaní, polopenzí, plnou penzí či all inclusive, anebo si pronajmete apartmán či vilu v blízkosti moře s tím, že stravování budete řešit individuálně. Další variantou jsou kempy…

Pakoštane, Severní Dalmácie

Zadar a Šibenik, města plná historických památek, nejspíš znáte. Součástí Severní Dalmácie, jež se rozkládá mezi Karlobagem a mysem Zečevo, jsou rovněž ostrovy Vir a Pag nebo letoviska Vodice, Primošten, Biograd na Moru, Petrčane, Sveti Filip i Jakov a Pirovac. A v neposlední řadě také Pakoštane, obec s přístavem, nacházející se na úzké šíji, oddělující Vranské jezero od moře. Přístav je chráněn ostrůvky Babuljaš, Veli školj a Sveta Justina, kterým místní říkají Ljubav (Láska), Ufanje (Naděje) a Vjera (Víra). Restaurací je v Pakoštane poměrně hodně, také pláží je tu vícero. Na některých nechybějí ani dětské bazénky a prolézačky nebo nejrůznější atrakce a nabídka vodních sportů. Vranské jezero milují rybáři, cyklisté zamíří na nově vybudované stezky s naučnými tabulemi. K výletu svádí například nedaleký národní park Krka.

Nabídku zájezdů a ubytování v Severní Dalmácii naleznete ZDE.

Pula, Istrie

Na hranici se Slovinskem, respektive na severu Chorvatska, se rozprostírá poloostrov Istrie. Letoviska Poreč, Rabac či Umag nabízejí širokou paletu vodních sportů. Nalézá se zde i přístavní městečko Rovinj. Milovníky historie přitahuje starobylá Pula s římským amfiteátrem, zbytky Dianina chrámu, Augustovým palácem, triumfálním obloukem Sergiů, Herkulovou bránou, pevností Kaštel, románskou kaplí Panny Marie a renesanční Mariánskou katedrálou. Jedná se o největší město Istrie, žije to v něm ve dne i v noci. Zejména děti nadchne Mořské akvárium, sportovcům se zavděčí inlinové a cyklistické trasy, tenisové kurty, golfový resort a podobně. Velkou část pláží v okolí Puly pokrývají kamínky a stíní borovicové lesíky.

Nabídku zájezdů a ubytování na Istrii naleznete ZDE.

Baška Voda, Střední Dalmácie

Střední Dalmácie začíná na severozápadě letoviskem Rogoznica a končí na jihovýchodě přístavem Ploče. Většina znalců se shoduje na tom, že jde o nejkrásnější oblast východního Jadranu a zároveň o jednu z nejskvostnějších přímořských oblastí na světě. Kromě úchvatné přírody jsou zde i historická městečka, z nichž dvě (Trogir a Split) jsou zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Mezi nejpopulárnější letoviska se řadí poklidný Omiš, ležící u Omišské soutěsky, kterou tvoří řeka Cetina ústící do moře. Velice vyhledávaná je Makarská riviéra, jejíž součástí je například Baška Voda. Tato obec s přístavem leží 10 km severozápadně od střediska Makarská a 5 km jihovýchodně od Brely. Bašku Vodu lemují z jedné strany nádherné oblázkové pláže a ze strany druhé strmé vrchy pohoří Biokovo. Roste zde spousta borovic a pinií.

Nabídku zájezdů a ubytování ve Střední Dalmácii naleznete ZDE.

Crikvenica, Kvarner

V hluboké a široké zátoce, která odděluje Istrijský poloostrov od Dalmácie, se rozprostírá Kvarner. Oblast charakterizují prudká vápencová pohoří stoupající od pobřeží směrem do vnitrozemí. Kvarnerský záliv se dělí na tři části – Kvarnerskou riviéru, Chorvatské přímoří a Kvarnerské ostrovy. Letní dovolenou můžete strávit například v letovisku Crikvenica, nabízejícím bujarý noční život. Největší město Chorvatského přímoří leží při ústí říčky Dubračina, jejíž nánosy písku vytvořily proslulou a oblíbenou crikvenickou pláž. Ta se pyšní Modrou vlajkou a je vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Ostatní pláže v Crikvenici jsou oblázkovo-kamenité, také s pozvolným přístupem do moře. Pokud milujete potápění či šnorchlování, budete v tomto letovisku jako doma. Jsou zde ideální podmínky pro jachting a windsurfing. Cyklisté ocení hustou síť cyklostezek v okolí.

Nabídku zájezdů a ubytování na Kvarneru naleznete ZDE.

Orebić, Jižní Dalmácie

Krajem velkých protikladů je Jižní Dalmácie. Skládá se totiž z několika zcela odlišných částí. Nalézá se zde i poloostrov Pelješac s nádhernou přírodou, malebnými městečky a zátokami s krásnými plážemi. Hlavním turistickým střediskem je městečko Orebić na jihozápadním pobřeží naproti Korčule, kam se lze snadno a rychle dostat trajektem. Vyhlášené je zdejší červené víno Postup, které je možné ochutnat a koupit na několika místech. Dominantou Orebiće je Sveti Ilija (961 m), nejvyšší hora ostrova, svádějící k výšlapu. Je však třeba mít dobré boty a dlouhé kalhoty, můžete narazit na zmije. Ty se ale nevyskytují v letovisku ani na oblázkových a písčitých plážích, které jsou velmi hezké. Orebić je plný zeleně a navíc obklopený horami, jež ho chrání před větrem. Jsou zde restaurace, kavárny, vinárny, tančírny… Na sportovce čeká řada možností aktivního vyžití – windsurfing, potápění, tenis, stolní tenis, kuželky, volejbal či fotbal.

Nabídku zájezdů a ubytování v Jižní Dalmácii naleznete ZDE