Hledat

Ubytování

Budapešť - do hlavního města Maďarska na dovolenou či poznáním

Budapešť - do hlavního města Maďarska na dovolenou či poznáním

Budapešť je hlavním městem Maďarské republiky. Budapešť se nachází na březích řeky Dunaje, která město rozděluje na západní část Buda a východní Pešť. Pro turisty je toto město přitažlivé především díky svým historickým památkám, ze kterých je nejvýznamnější Budínský hrad nebo budova parlamentu. Po prohlídce města si můžete odpočinout například ve světoznámých budapešťských lázních. Nachází se zde kolem 80 různých termálních a minerálních vod, což z Budapešti dělá jedinou lázeňskou metropoli nejen v Evropě, ale i na světě.

Budínský hrad

Doprava a ubytování v Budapešti

Do Budapešti se můžete dostat z České republiky několika způsoby, vlakem, autobuse, vlastním autem nebo prostřednictvím některé letecké společnosti. Cesta vlakem vám zabere asi osm hodin, ale je to rozhodně příjemnější, než cesta autobusem. Konečná stanice je v Budapešti na nádraží Keleti. Pokud zvolíte autobusovou dopravu, zaplatíte za zpáteční jízdenku z Prahy kolem 900 Kč a cesta vám bude trvat asi osm hodin. Autobus vás vysadí na nádraží Népliget.

Nejlepším způsobem, jak se do tohoto překrásného města vydat, je vlastním autem. Tento druh dopravy je nejrychlejší a auto můžete využít i při pohybu ve městě nebo pro výlety do dalších částí Maďarské republiky. Z Prahy se do Budapešti dostanete asi za šest hodin.

Sice se můžete do Budapešti vydat i letadlem, ale to se moc nevyplatí, protože z Prahy do hlavního Maďarského města je to přibližně 530 km. Jestliže se ale rozhodnete tuto dopravu využít, můžete si zakoupit letenku u dvou leteckých společností, s ČSA nebo MALÉV. Let trvá přibližně hodinu a půl a přistanete na největším maďarském letišti, Ferihegy, které se nachází asi 15 kilometrů od centra města.

Do města se můžete dostat například minibusem, který vás vyjde na 1 500 HUF v případě, že míříte do blízkého okolí letiště a od 3 000 HUF v případě, že se váš hotel nachází až v centru. Vezmete-li si taxi, zaplatíte od 3 600 do 5 800 HUF. Autobus vás bude stát asi 400 HUF, vlak vás do města dopraví za 300 HUF.

Vybrat ubytování v hlavním městě Maďarska si můžete v různých hotelech, od luxusně zařízených, po jednoduše vybavené. Můžete si také rezervovat penzion či hostel, záleží na tom, kolik jste ochotni za ubytování zaplatit. Dobrou zprávou je, že ubytování v Budapešti patří mezi ty poměrně levnější. Ubytování v nejdražším hotelu vás přijde asi na 300 000 HUF, za tříhvězdičkový hotel zaplatíte asi 15 000 HUF. Nejlevnější ubytování poskytují hostely, kde za lůžko ve společném pokoji zaplatíte jen 2 800 HUF.

Royal Hotel Budapešť

Památky a zajímavosti v Budapešti

Hlavní Maďarské město není známé jen díky svým překrásným historickým památkám, ale také díky své kultuře a především díky své vyhledávané maďarské kuchyni. Obecně se rozlišují tři zóny, které byste během své dovolené neměli vynechat, a těmi jsou budínský Hradní vrch s Královským palácem, dále centrum Pešti a tou poslední je park Városzliget.

Z doby, kdy toto území obývali Římané, se dochoval například akvadukt, římský vodovodní systém nebo amfiteátr, kde se konaly například souboje gladiátorů, ale také se zde pořádaly politické shromáždění nebo městské slavnosti.

Dominantou celého města je Královský palác, v něm dnes sídlí Maďarská národní galerie. Významnou budovou je také Parlament, kde se nachází asi 700 místností, na jejichž výzdobě se podíleli nejslavnější maďarští umělci. Zavítat byste určitě měli i do baziliky sv. Štěpána, ve které je dodnes uchována křesťanská relikvie, tzv. svatá pravice tohoto světce a krále. Další významnou církevní stavbou je také Matyášův kostel, ve kterém byli korunování uherští králové. Nachází se zde hrob krále Bély III. Podívat byste se měli i na Náměstí hrdinů, které bylo zbudované na počest nejdůležitějších maďarských osobností. Zavítat byste měli i do ulice Váci Utca, ve které si můžete příjemně posedět a prohlídnout si skvostnou architekturu.

Náměstí hrdinů v Budapešti

Ve městě se nachází i největší synagoga v Evropě, která dnes slouží jako muzeum maďarských židů. Zajímavou stavbou je hrad Vajdahunyad stojící v městském parku. Byl totiž koncipován jako směs různých architektonických stylů, které byly spojeny do jedné pozoruhodné budovy. Mezi nejznámější mosty patří Řetězový most.

Z výšky si celé město můžete prohlédnout z vrchu Gellért, kde se nachází Citadela a památník Svobody. Skvělý výhled je také z Rybářské bašty, která měla původně sloužit jako opevnění. Období okupace nacisty nebo komunistické nadvlády si můžete připomenout třeba v Muzeu teroru nebo v parku soch, kde jsou vystaveny sochy bývalých levicových pohlavárů.

Mořské akvárium v Budapešti

Svou dovolenou v Budapešti můžete zakončit třeba návštěvou obchodního domu Campona, v jehož přízemí se nachází mořské akváriumTropicarium a oceanarium. Jedná se o areál zaměřený na vodní říši, a kde můžete pozorovat také různé živočichy z deštných pralesů. Vidět zde můžete celou podmořskou živočišnou říši, od malých rybiček až po žraloky, rejnoky, ale i překrásné mořské korály.

Najdete tu více jak 400 druhů zvířat a přes 100 druhů rostlin pocházející původně z Rudého moře, Karibiku, Indického oceánu a z dalších zajímavých míst.

Celý komplex je rozdělen na čtyři části, tři haly a žraločí lagunu. V první hale proplouvají ryby typické pro maďarské vody, které najdete i v českých a slovenských řekách. Ve druhé hale si můžete prohlédnout kosmany běločelé nebo zakrslé či leguány zelené. Součástí haly jsou i terária s hady. Třetí hala má vzhled tropické říční laguny, kde díky automatickému zavlažování mohou návštěvníci na vlastní kůže pocítit tropickou přeháňku. Z živočišné říše jsou zde k vidění velcí aligátoři američtí a volně se pohybující kosmani běločelí.

Pomyslnou třešničkou na dortu je žraločí laguna. Nádrží vede akrylátový tunel, který je dlouhý jedenáct metrů. Zatímco se procházíte tunelem, kolem vás i nad vámi proplouvají žraloci skvrnití, hnědí, tygří i píseční žraloci a mnoho dalších druhů ryb, žijící na korálových útesech. Dále můžete vidět různé druhy rejnoků, hada albína nebo například dravé piraně.

Podívat se sem můžete každý den i o svátcích, otevřeno je od 10 hodin dopoledne a zavírá se ve 20 hodin, přičemž pokladna je otevřena do 19 hodin. Cena vstupného se pohybuje kolem 210 Kč, zlevněné 150 Kč, děti do 4 let mají vstup zdarma. Konají se zde také různé doprovodné akce, například prohlídky s průvodcem, během nichž si mohou účastníci vyzkoušet krmení některých druhů živočichů.

Eurovíkend v Budapešti

Budapešť je krásné historické město, kde se nachází celá řada zajímavých památek a míst. Pokud chcete toto město poznat, můžete využít nabídku mnohých cestovních kanceláří, které nabízejí poznávací zájezdy do Budapešti formou eurovíkendu. Pokud si vyberete zájezd se zkušeným průvodcem, určitě nevynecháte žádnou zajímavost. Cena takového eurovíkendu se pohybuje od 6 000 Kč, k tomu je ale nutné připočítat další položky.

Budapešť je pro Čechy velmi zajímavá destinace, jednak svojí blízkostí, z Prahy do tohoto hlavního Maďarského města je to jen něco přes 500 kilometrů, jednak svou cenovou dostupností. Eurovíkend je pro poznávání tohoto města jak stvořený. Vybrat si můžete jak letecký tak autobusový eurovíkend, přičemž častěji narazíte spíše na zájezdy se silniční dopravou.

Typický den pak začnete například návštěvou místních lázní a pak se vydáte po toulkách městem, během kterých si můžete nakoupit například přítomné suvenýry. K večeru absolvujete okružní jízdu buď vyhlídkovým autobusem, nebo lodí. Po večeři máte možnost zajít si třeba do divadla nebo do některého nočního klubu či baru.

Mezi nejvýznamnější místa v Budapešti, které byste měli určitě navštívit, patří například královský palác, který je i dominantou města, a který se vznešeně tyčí nad řekou. Další krásnou památkou je budova parlamentu nebo bazilika sv. Štěpána zasvěcená prvnímu maďarskému křesťanskému králi. Podívat byste se měli také na Náměstí hrdinů nebo do Váci Utca, což je nejnavštěvovanější ulice ve městě.

V Budapešti panuje velmi čilý kulturní život, nachází se zde kolem 47 divadel, přes 60 muzeí, dvě opery, 16 koncertních síní a 7 amfiteátrů. Turisté sem nejezdí jen za významnými památkami, ale také poznat nádhernou cikánskou hudbu, pikantní jídla, ochutnat výborné tokajské víno nebo se naučit tančit známý maďarský tanec čardáš.

Nejlépe hodnocená ubytování ve městě Budapešť

BRAND NEW LUXURY 3 BEDROOMS WITH A/C

10

BRAND NEW LUXURY 3 BEDROOMS WITH A/C

Ubytování (Apartmán) BRAND NEW LUXURY 3 BEDROOMS WITH A/C. BRAND NEW LUXURY 3 BEDROOMS WITH A / C se nachází v centru Budapešti, v krátké vzdálenosti od Domu teroru a Maďarské státní opery. Ubytování BRAND NEW LUXURY 3 BEDROOMS WITH A/C se nachází ve městě Budapešť (Maďarsko - Pest).

Csillaghegy Szálló

10

Csillaghegy Szálló

Ubytování (Hostel) Csillaghegy Szálló. Set in Budapest, 6 km from Margaret Island Japanese Garden, Csillaghegy Szálló features air-conditioned accommodation with free WiFi. Ubytování Csillaghegy Szálló se nachází ve městě Budapešť (Maďarsko - Pest).

Kiraly POP Studio with terrace and free garage

10

Kiraly POP Studio with terrace and free garage

Ubytování (Apartmán) Kiraly POP Studio with terrace and free garage. In the 07. Erzsébetváros district of Budapest, close to St. Ubytování Kiraly POP Studio with terrace and free garage se nachází ve městě Budapešť (Maďarsko - Pest).

The Royals Downtown

10

The Royals Downtown

Ubytování (Apartmány) The Royals Downtown. Situated in Budapest, The Royals Downtown provides accommodation with free WiFi. Ubytování The Royals Downtown se nachází ve městě Budapešť (Maďarsko - Pest).

Brill Budapest Apartments 7

10

Brill Budapest Apartments 7

Ubytování (Apartmány) Brill Budapest Apartments 7. Brill Budapest Apartments 7 se nachází v Budapešti, 1,1 km od baziliky sv. Štěpána a 1,8 km od centra. Ubytování Brill Budapest Apartments 7 se nachází ve městě Budapešť (Maďarsko - Pest).

Magazine Featured 2 Bedroom Flat

10

Magazine Featured 2 Bedroom Flat

Ubytování (Apartmán) Magazine Featured 2 Bedroom Flat. Located in Budapest, 1.6 km from Hungarian State Opera and 1.6 km from St. Stephen's Basilica, Magazine Featured 2 Bedroom Flat offers air conditioning. Ubytování Magazine Featured 2 Bedroom Flat se nachází ve městě (Maďarsko - Pest).

Nejlépe hodnocená ubytování v regionu Pest

Döme's Point

10

Döme's Point

Ubytování (Vila) Döme's Point. Döme's Point se nachází v obci Leányfalu a nabízí ubytování s vlastním bazénem, výhledem na bazén a terasou. Ubytování Döme's Point se nachází ve městě Leányfalu (Maďarsko - Pest).

BRAND NEW LUXURY 3 BEDROOMS WITH A/C

10

BRAND NEW LUXURY 3 BEDROOMS WITH A/C

Ubytování (Apartmán) BRAND NEW LUXURY 3 BEDROOMS WITH A/C. BRAND NEW LUXURY 3 BEDROOMS WITH A / C se nachází v centru Budapešti, v krátké vzdálenosti od Domu teroru a Maďarské státní opery. Ubytování BRAND NEW LUXURY 3 BEDROOMS WITH A/C se nachází ve městě Budapešť (Maďarsko - Pest).

Mályva-ház Verőce

10

Mályva-ház Verőce

Ubytování (Prázdninový dům) Mályva-ház Verőce. Mályva-ház Verőce se nachází v obci Verőce v Pešti a nabízí terasu a výhled do zahrady. 10 km od Zebegény. Na místě je neplacené soukromé parkoviště. Ubytování Mályva-ház Verőce se nachází ve městě Verőce (Maďarsko - Pest).

POP Tiny House Nagymaros

10

POP Tiny House Nagymaros

Ubytování (Apartmán) POP Tiny House Nagymaros. POP Tiny House Nagymaros se nachází v obci Nagymaros v Pešti a nabízí zahradu. Zebegény leží 6 km daleko. Na místě je neplacené soukromé parkoviště. Ubytování POP Tiny House Nagymaros se nachází ve městě Nagymaros (Maďarsko - Pest).

Pilis Apartman

10

Pilis Apartman

Ubytování (Apartmán) Pilis Apartman. Pilis Apartman se nachází v Piliscsaba. Tento klimatizovaný apartmán se nachází 19 km od Zebegény a nabízí soukromé parkoviště a bezplatné Wi-Fi. Ubytování Pilis Apartman se nachází ve městě Piliscsaba (Maďarsko - Pest).

Csillaghegy Szálló

10

Csillaghegy Szálló

Ubytování (Hostel) Csillaghegy Szálló. Set in Budapest, 6 km from Margaret Island Japanese Garden, Csillaghegy Szálló features air-conditioned accommodation with free WiFi. Ubytování Csillaghegy Szálló se nachází ve městě Budapešť (Maďarsko - Pest).